Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Drama “Euridita”, te Piramida me Niko Kanxherin

Postuar: 22/10/2017 - 08:05

Shfaqja teatrore “Euridita” vijon për publikun te Piramida. Edhe sonte në mbrëmje aktorët e veprës nuk do të mungojnë për publikun. Përshtatur në veprën e autores amerikane Sara Ruhl, aktorët e regjisorja Jonida Beqo kanë zgjedhur që përmes shfaqjes të mos sjellin vetëm historinë e dashurisë së Orfeut me Euriditën, por edhe shumë elementë bashkëkohorë. Kjo dramë tregon historinë klasike të mitit Orfe, por e parë nga sytë e gruas së tij të Euridita. Euridita luhet nga aktorja e re Armela Demaj, ndërsa e veçanta e kësaj drame është  aktori i mirënjohur Niko Kanxheri, që luan rolin e babait të Euriditës. Vetë regjisorja e shfaqjes luan rolin e Zonjës Vdekje.

“Zgjodha të bëj regjinë, sepse është një vepër që më ngacmoi. I shikoj gjërat shumë vizualisht si regjisore, kështu që ishte përkthim shumë i kollajtë në pjesën e kostumografisë. Vdekjen e kam luajtur më tepër për çështje kostosh”, ka pohuar më parë Jonida Beqo, regjisore. Është një histori mjaft e trishtueshme, e cila na çon në botën e të vdekurve. Euridita dhe Orfeu ishin të dashuruar me njëri-tjetrin. Çifti vuri kurorë dhe muzika e dasmës dhe kërcimet ishin aq të gëzuara. Euridita del pak jashtë për të shuar etjen, dhe papritur takon Vdekjen, rol që luhet nga regjisorja Jonida Beqo. Vdekja e fton Euriditën në botën tjetër duke e joshur me letrat e babait të vdekur. Dhe papritur Euridita rrëzohet nga një platformë e lartë dhe vdes ditën e dasmës së saj. Kjo ishte tragjedia e jetës për Orfeun, për të cilin fillon vuajtja dhe trishtimi i pandalshëm. Ai ishte muzikant dhe gjithë trishtimi përjetohet me muzikën e tij. Ndërsa Euridita udhëton në botën tjetër, ku ajo takon babain e saj të vdekur. Ajo nuk kupton asgjë çfarë i ka ndodhur, por i ati e ndihmon të kuptojë se ku ndodhet, i kujton fëmijërinë, momentet e bukura, dhe mbi të gjitha i sjell në kujtesë dashurinë e jetës së saj, Orfeun. Madje ai i lexon dhe letrat e dashurisë që Orfeu i hidhet nga bota e të gjallëve. Shfaqja zhvendoset nga bota e vdekur tek bota e gjallë, aty ku Orfeu luan muzikë vajtimi.

Kur e dashura e tij ishte gjallë, muzika e tij ishte shumë e gëzueshme, por pas vdekjes së saj, pikëllimi mbyti dhe artin e tij. Orfeu nuk mund të jetonte pa Euriditën, ndaj vendosi të shkonte në botën e të vdekurve për të rimarrë gruan e tij. Euridita kishte një mundësi për t’u rikthyer në jetë, pas këmbënguljes së Orfeut që trokiti në portën e vdekjes, por ajo zgjodhi të rrinte me babain e saj.Muzika live shoqëron gjithë shfaqjen. Aktori i talentuar Amri Hasanlliu, jo vetëm këndon, por luan 6 instrumente.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 21

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 20:15

Notis Sfakianakis mund të jetë një ndër këngëtarët më të mirë të muzikës greke, por është i njohur për bindjet e tij antishqiptare, fyerjet për popullin tonë dhe mbështetjen për partinë “Agimi i Artë”.

Postuar: 20/05/2018 - 08:16

Komedia "Shirli Valentina" sonte është në mbrëmjen e fundit në skenën e Teatrit Kombëtar.

Postuar: 20/05/2018 - 08:13

"Çifti i hapur, gati i shqyer" një komedi nga Dario Fo dhe Franka Rame premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” nga trupa e

Postuar: 20/05/2018 - 07:56

Ministria e Kulturës mungesë transparence dhe pa komunikim me artistët, një situatë që sipas tyre është shqetësuese duke akuzuar se mungon mbështetja dhe ndihma për teatrin.

Postuar: 19/05/2018 - 09:20

“Muze që komunikojnë me të gjitha format: Qasje të reja, publik i ri” ishte kjo tema e zgjedhur për vitin 2018 në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, e cila përkon me dat

Postuar: 19/05/2018 - 09:17

Dita Ndërkombëtare e Muzeve, 18 maj, për specialistë të trashëgimisë kulturore duhej të kishte vëmendje për gjendjen e tyre, që lë për të dëshiruar.

Postuar: 19/05/2018 - 09:13

Konsullata e Nderit dhe Ambasada e Bullgarisë në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, kanë promovuar para pak ditësh në Qendrën Multimediale TEN në Tiranë, dokumentarin “Sof