BREAKING NEWS

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela paralajmëron lëvizjen që do të luftojë korrupsionin politik në nivele të larta: Do jetë fundi i...

“Do të nisë së shpejti”, Spartak Ngjela
x

Kultura

Drama "Tre vetë në një varkë pa llogaritë Nik Prel Mujën", premierë në teatër

Drama "Tre vetë në një varkë pa llogaritë Nik Prel

Drama "Tre vetë në një varkë pa llogaritë Nik Prel Mujën", shkruar dhe me regji nga Stefan Çapaliku erdhi premierë për publikun në teatrin “Migjeni” në Shkodër. Vepra do të vijojë deri mbrëmjen e së dielës, duke përcjell për publikun një histori që shtrihet në dy epoka, atë para viteve ’90 në diktaturë dhe pas këtyre viteve, periudha e tranzicionit. Rolet në dramë regjisori Çapaliku ia ka besuar aktorëve si Jozef Shiroka, Nikolin Ferketa, Fritz Selmani, Rita Gjeka Kacarosi (Mjeshtër i Madh), Vladimir Doda si dhe Pëllumb Gjona. Regjisori Strefan Çapaliku i njohur me aktivitetin e tij në skenën teatrore, shprehet se në qendër të dramës janë tre vëllezër, që duan të ikin nga Shqipëria. Kanë tentuar në diktaturë dhe nuk ia kanë dalë dot, ku më pas u burgosën, por dhe në kohën e tranzicionit ata i mundon ideja e ikjes nga Shqipëria. Sipas regjisorit, në dramë personazhet nga të rinj në ngjarje, i gjejmë pleq sot. “Kjo vepër është një dramë, që i kushtohet tentativës së tre vëllezërve, që donin të arratiseshin nga Shqipëria në fund të viteve ’50. Kjo dramë që vjen premierë në skenë është shtrirë në dy epoka të ndryshme. Në atë të komunizmit dhe në periudhën e sotme. Personazhet fillimisht i kemi të rinj në moshë dhe më pas i kemi pleq. Ironia e kësaj vendosje në dy kohë, qëndron te fakti që edhe pse janë pleq ata sërish duan të ikin”, tregon regjisori për dramën premierë. Ngjarjet në vepër zhvillohen në qytetin e Shkodrës, dhe sipas regjisorit Stefan Çapaliku drama është e ndarë në tre akte. “Vëllezërit nuk kanë mundur të ikin në ato vite, sepse i kanë kapur dhe burgosur, dhe sot e kësaj dite ata sërish vazhdojnë ta prodhojnë një varkë, me të cilën kanë dashur të ikin nga Shqipëria. Ideja e ikjes i mundon njëlloj si atëherë në ato vite. Ngjarjet në vepër zhvillohen në qytetin e Shkodrës dhe pjesa teatrore është e ndarë në tre akte. Akti i parë tregon përgatitjen e tyre për tu arratisur dhe i dyti kur ata janë në burg, ndërsa akti i tretë në periudhën e tranzicionit”, tregon Çapaliku. Me tekst dhe regji nga Stefan Çapaliku, skenografia dhe kostumet janë nga Sadik Spahija, koreograf Gjergj Prevazi, dhe asistent regjisor Astrit Fani.

Premiera e dhjetorit

Drama "Tre vetë në një varkë pa llogaritë Nik Prel Mujën” është premiera e fundit këtë vit në skenën e teatrit “Migjeni”, të qytetit të Shkodrës. Por regjisori Stefan Çapaliku tregon se shpresat janë që të vijojnë edhe në skena të tjera më pas me këtë premierë. “Kjo për mua si regjisor është vepra e fundit që sjell në skenë këtë vit, por dhe premiera e fundit për teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Ne kemi premierën në Shkodër dhe presim se si do të reagojë publiku, por shpresoj që do të jemi dhe në skena të tjera me këtë shfaqje”, thotë ai. Duke folur për këtë dramë që është shkruar prej tij, Stefan Çapaliku tregon se nëse në diktaturë njerëzit e kishin një përgjigje pse donin të ikin nga Shqipëria. “Ajo pse duan të ikin njerëzit, ajo që e motivon ikjen është nga pakënaqësia e njerëzve si në atë kohë dhe sot”, pohon Çapaliku. Veprat e shkruara dhe me regji nga Stefan Çapaliku janë shfaqur në disa festivale ndërkombëtare të teatrit, ku ai është nderuar me çmime kombëtare dhe ndërkombëtare. Pjesë nga veprat e tij në poezi, prozë, dramë dhe ese janë përkthyer në anglisht, gjermanisht, frëngjisht, italisht, rumanisht, polonisht, etj.

 Nga Julia Vrapi