Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Edicioni i 18 i panairit “Udhëto dhe lexo”, 7 ditë në Ulqin me librin pranë detit

Postuar: 08/08/2018 - 07:40

Rreth 45 shtëpi botuese kanë prezantuar titujt e rinj dhe botimet e tyre më të mira, në edicionin e 18 të Panairit të Librit, të mbajtur në Ulqin. Në shëtitoren e Plazhit të Vogël, që në ditën e parë të panairit, u bënë bashkë botuesit, lexuesit dhe pushuesit, në eventin që i jep dritë këtij qyteti që prej vitit 2001. Për organizatoren e këtij panairi, botuesen Irena Toçi, ky panair vazhdon të jetë rajonal, që mbledh botues nga Kosova, Mali i Zi, e Maqedonia.

“Është pikërisht periudha më e frekuentuar, ku qyteti gati 100-fishohet me banorë. Është e pamundur të mos ketë risi, sepse të gjithë botuesit janë gjatë gjithë vitit në garë për të sjellë libra të rinj. Kështu që çdo vit kur vijmë në Panairin e Librit në Ulqin, në sjellim produktet tona të reja të një viti, që nuk janë të pakta. Ju e shikoni që këtu ka shumë pushues. Të gjithë botuesit që marrin pjesë në këtë panair, janë nga botuesit më të njohur të rajonit, janë botues që nuk i janë ndarë kurrë këtij aktiviteti, dhe që vijnë me një dëshirë dhe pasion gjithmonë konstant dhe frekuentojnë si panairin, ashtu edhe qytetin e Ulqinit, ku duhet thënë, ne kombinojmë shumë mirë pushimin me punën”, u shpreh Irena Toçi, botuese dhe organizatore e panairit. Në çeljen e Panairit të 18-të të librit, morën pjesë edhe ministri i Kulturës i Malit të Zi, Aleksandër Bogdanoviç, kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Ndrekiç, si edhe kreu i Shoqatës së Intelektualëve të Ulqinit, Ismet Kallaba. Nën moton “Udhëto dhe lexo, 7 ditë në Ulqin me Librin pranë detit”, ky edicion i Panairi të Librit do të jetë i hapur deri me 8 gusht.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/08/2018 - 07:40

Mbyllja e Festivalit të Sarajevës ka qenë me vlerësime për kinemanë shqiptare. Projekti i dytë i skenaristit dhe regjisorit Gentian Koçi, fitoi The Cinelink Development Award- akorduar nga Qendra Malazeze e Filmit.

Postuar: 18/08/2018 - 07:38

 “Princi i vogël” mbrëmë në Orikum për publikun me interpretimin e aktores së nj

Postuar: 18/08/2018 - 07:36

Muzeu Historik Kombëtar shkruan se mbetet një dritare e hapur për të gjithë.

Postuar: 18/08/2018 - 07:35

 Projektligji për pensionet e disa profesioneve të vështira të artistëve për artistët një tj

Postuar: 17/08/2018 - 07:28

Nga janari i këtij viti deri në muajin qershor kalaja e Porto Palermos është vizituar nga rreth k

Postuar: 17/08/2018 - 07:27

 Festivali i muzikës “Vox Baroque” vazhdon koncertet në një edicion të posaçëm n

Postuar: 17/08/2018 - 07:25

 Teatri në vend larg vëmendjes së shtetit dhe artistët përballen me jo pak vështirësi në zhv