BREAKING NEWS

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas ‘bombën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen!

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas
x

Kultura

Ekspozita “Libra të ndaluar në komunizëm”, në muzeun “Shtëpia me Gjethe”

Ekspozita “Libra të ndaluar në komunizëm”, në

Muzeu kombëtar i përgjimeve "Shtëpia me Gjethe", në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare dhe me Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave të Shtetit risollën në vëmendjen e publikut ekspozitën "Libra të ndaluar në komunizëm". Në hapjen e ekspozitës në muzeun “Shtëpia me Gjethe” ishin të pranishëm drejtoresha e muzeut Etleva Demollari, drejtori i DPA Ardit Bido, si dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti. Ministrja Margariti tha se para tre dekadash libra “të ndaluar” i shkëmbenin me njëri-tjetrin pa rënë në sy. Sipas saj, në Bibliotekën Kombëtare të tillë libra ishin me damkën “R”. “Përpara 30 vitesh na duhej të qarkullonim libra “të ndaluar” nën dorë, t’i shkëmbenim me njëri-tjetrin pa rënë në sy. Ishin libra të letërsisë botërore ose të shkrimtarëve shqiptarë, të shpallur armiq të pushtetit. Në Bibliotekën Kombëtare ata mbanin damkën “R”-“ Të Rezervuar””, shprehet Margariti, në fjalën e saj. Kur kanë kaluar vite nga ajo kohë, ministrja Elva Margariti pohon se me ekspozitën që u hap është dhe një homazh për të gjithë ata autorë shqiptarë, që u përjashtuan nga sistemi i asaj kohe. Për ministren e Kulturës ato kohë nuk duhet të përsëriten më. “Sot, me këtë ekspozitë të hapur në muzeun e përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”, si një bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave i bëjmë homazh gjithë atyre shkrimtarëve që u përjashtuan nga sistemi letrar, kuptojmë mekanizmin e dënimit përmes ndalimit të veprës, por dhe i përçojmë mesazhin të rinjve që jo vetëm këto kohë nuk duhet të përsëriten më, por ta vlerësojnë lirinë që gëzojnë sot, pasi për të, janë shumë ata që kanë luftuar”, pohon Margariti. Ekspozita që do të qëndrojë e hapur për disa ditë në ambientet e muzeut kombëtar të përgjimeve “Shtëpia me Gjethe" në Tiranë përmban edhe dokumente të ndryshme arkivore, mes tyre dhe ato mbi procesin e ndalimit të disa lloje të botimeve gjatë komunizmit në Shqipëri. Ekspozita "Libra të ndaluar në komunizëm" do të qëndrojë në muzeun kombëtar të përgjimeve "Shtëpia me Gjethe" deri më datë 31 korrik.