Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekspozita “Merkaba II”, me punime të artistit Pëllumb Rira

Postuar: 13/10/2019 - 08:07

Pëllumb Rira është skulptor, piktor, qeramist, i cili vjen nga një familje me tradita në artin pamor. Këtë herë për publikun ai hapur ekspozitën “Merkaba II”, në zhanrin qeramikë (qeramika monumentale e interierit dhe eksterierit). Për piktorin e njohur Skënder Kamberi krijimtaria e Pëllumb Rirës është moderne në rrymat e artit bashkëkohor. “Motivi bazë i koncepteve të tij krijuese është bota e artit, krijuar në formë, në plastikë, në koloritin e tij, të një ngjyre të kthjellët, që kalon nga e ftohta e jeshiles dhe nuancave të tjera të panumërta në blu, në tonet e përziera me nuancat infinite të ngjyrës jeshile dhe me plastikën, që marrin ngjyrat e plota nga fantazia e figurave femërore, si dhe figura të tjera njerëzore të përgjithshme, që Pëllumbi i ka të zemrës” pohon piktori Kamberi. Prezantimi i qeramikës nuk është i rastit, ajo vjen si traditë shekullore dhe ka shoqëruar njerëzimin në të gjitha fazat e kulturës së tij historike, aq sa duket se ajo ishte mjeti parësor, që i përgjigjej kërkesave të tij. Temperimi nëpërmjet zjarrit e shndërroi funksionin e saj sa fizik aq edhe shpirtëror, duke marrë karakteristika të qenësishme.

Autori prej dy dekadash ka sfiduar veten duke eksploruar parimet dhe të fshehtat e kësaj gjinie, e cila shfaqet e shumëllojshme, si në plastikë ashtu edhe në ngjyrë, duke kultivuar personalitetin e vet. Në çdo hap ajo i ka treguar rrugë të reja, duke i krijuar profilin e një ambiguini të shndërrueshëm jashtë të zakonshmes. Gjurmët e krijimit të saj mbeten përfund gjurmë të udhëtimit shpirtëror, midis procesit të edukimit dhe procesit të ekzekutimit. Ky proces është njëkohësisht “Merkaba”-ja ose drita shpirtërore, që ka prekur përvojat e qytetërimeve dhe që jo pa qëllim prek autorin, si drita e frymëzimit. Në esencë kuptohen ndikimet dhe vëzhgimi i kujdesshëm, që autori ka me këto kultura ekzotike të Levantit, por edhe ndikimet e konceptit dhe formalizmit modern të kësaj gjinie. Nëpërmjet saj krijimtaria e autorit ka nisur dhe ecën si komunikim i pazëshëm së brendshmi, prandaj aty ndjehet lëvizja estetike për të siguruar shumë llojshmërinë e karakteristikave të veprave. Loja artistike përplas emëruesit e përbashkët makro me emëruesit mikro, volumet e mëdha dhe gamat me detajet dhe nuancat në tematikat e zgjedhura. Kompozimet në qeramikë sjellin një trajtim me parime monumentale për qeramikën e interierit, duke mos e parë këtë gjini si shoqëruese, por me një diapazon më imponues dhe më të pranishëm. Ekspozita e hapur te “Plaza”, u mirëprit nga artdashësit dhe nga artistët me në zë të arteve figurative. 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 07:35

Galeria Kombëtare e Arteve zhvillon më datë 22 nëntor një bisedë me studiuesin Primo Shllaku. GKA bën me dije se është e fundit në ciklin e bisedave, që ka shoqëruar ekspozitën “Prova” të Adrian Pacit.

Postuar: 19/11/2019 - 07:34

"Rrjedh në këngë e ligjërime" është koncerti, që i dedikohet krijimtarisë së kompozitor

Postuar: 19/11/2019 - 07:32

Ekspozita “Në udhëtim me Edward Lear në Shqipëri” çelet për publikun në galerinë &ldq

Postuar: 19/11/2019 - 07:30

Muzeu Arkeologjik në Tiranë për specialistë të ndryshëm kërkon një investim nga shteti, për të da

Postuar: 17/11/2019 - 08:02

Besnik Mustafaj me romanin “Dëmtuar gjatë rrugës” u shpall “Autori i vitit&rdqu

Postuar: 17/11/2019 - 08:01

Tragjedia "Medea" e Euripidit për dy mbrëmje me radhë do të jetë në skenën e teatrit &l

Postuar: 17/11/2019 - 07:58

Artistët  të ndryshëm në vend shprehen se janë të përbuzur nga institucionet.