Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Erdhi Teatri”, një gjallërim i jetës artistike në fshatra

Postuar: 14/08/2019 - 07:33

Teatri i Kukullave ka përfunduar turin  “Erdhi Teatri”, duke shëtitur fshatra të ndryshme të vendit dhe dhuruar momente të bukura për fëmijët. Artistët janë pritur me mjaft interes në çdo fshat, që ishin për fëmijët. Aktivitetet e shumta që Qendra Kombëtare e Kulturës për Fëmijë dhe Teatri i Kukullave ka zhvilluar gjatë gjithë sezonit artistik kanë rritur ndjeshëm jo vetëm numrin e spektatorëve, por dhe dëshirën e fëmijëve për të qenë gjithmonë pranë tij në të gjitha aktivitetet artistike. Drejtori Fatjon Sulstarova shprehet se ky tur ishte për herë të parë të fëmijët në fshatra, ku jeta artistike është e vakët. “Turi veror solli gjallërimin e jetës kulturore artistike të fshatrave. Për të qenë sa më pranë fëmijëve e sidomos atyre, që nuk kanë mundësi të shohin teatër. Jeta kulturore artistike nëpër fshatra është e vakët dhe për këtë arsye vendosa ta zhvilloj turin veror për herë të parë për fëmijët e fshatit”, shprehet drejtori Sulstarova. Më tej duke folur për këtë tur veror, që u përcoll me interesin e fëmijëve kudo që artistët ndaluan, drejtori Fatjon Sulstarova pohon se ishte një eksperiencë shumë e mirë për atë çka dhuruan e morën nga fëmijët. “Dhuruam art e morëm duartrokitje e përqafime. Reflektuam për nevojën, që kanë fëmijët sot për art dhe kulturë për ti argëtuar përsëri në të ardhmen si misioni ynë më i rëndësishëm”, tregon Sulstarova. Jo vetëm shfaqje për fëmijët, por dhe librat ishin pjesë e këtij turi veror. “Krahas shfaqjes edhe dhurimi i librave ishte forma më e mirë për ti afruar fëmijët sa më shumë drejt leximit, dhe për të mos harruar mikun e tyre më të mirë librin”, shprehet drejtori Fatjon Sulstarove.  Ndërsa ky tur veror u përcoll me interes, sipas tij të gjithë duhet të kenë vëmendjen tek fëmijët. “Është detyrë dhe përgjegjësi e jona, që ta kemi të gjithë vëmendjen tek fëmijët si ambasadorët e parë të trashëgimisë e vlerave të vendit”, pohon më tej drejtori Fatjon Sulstarova. Zogaj, Shëngjergj, Katund i Vjetër, Rehovë, Gjinar, Roshnik, Lin, etj, ishin disa nga fshatrat ku u ndalën artistët. Ndërsa shfaqjet e fundit të artistëve për fëmijët që ishin më kuadër të këtij turi veror ishin në fshatrat Lazarat dhe Mursi.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/08/2019 - 07:38

Regjisori i njohur Gjergj Xhuvani u nda nga jeta në moshën 56-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Xhuvani ndërroi jetë në një spital në Romë.

Postuar: 15/08/2019 - 07:36

Në vilën e ish diktatorit, Cine Tarkovsky fton për një bashkëbisedim të hapur me fituesin e Palme

Postuar: 15/08/2019 - 07:35

Artistët shprehen se sot ndihen të pavlerësuar nga institucionet dhe sipas tyre trajtimi nuk ësht

Postuar: 14/08/2019 - 07:31

“Shkodra Jazz Festival” mbërrin këtë vit në edicionin e dhjetë.

Postuar: 14/08/2019 - 07:30

Numri i turistëve, që vizituan qytetin e Beratit gjatë muajit korrik 2019 ishte rreth 1 300 vizit

Postuar: 14/08/2019 - 07:28

Festivali i Regjisorëve të Rinj mungon në jetën artistike.

Postuar: 13/08/2019 - 07:35

Artisti Agim Sulaj është fitues i çmimit të parë në Festivalin Ndërkombëtar të Karikaturës në Pir