BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Kultura

Festivali “Skampa” në edicionin e 23, drejtori Adonis Filipi: Teatri u ka mbijetuar shumë plagëve dhe epidemive para nesh

Festivali “Skampa” në edicionin e 23, drejtori Adonis Filipi:

Festivali ndërkombëtar i teatrit bashkëkohor “Skampa” është një nga ngjarjet e teatrit në Shqipëri. Edicioni i 23 nis këtë vit në datën 30 shtator në teatrin “Skampa” në Elbasan, për të vijuar deri më datë 6 tetor. Në këtë edicion pritet të marrin pjesë nëntë trupa teatrore nga Shqipëria, Kosova, Italia, Lituania, Serbia dhe Turqia, si dhe një sërë personalitetesh, specialistë të artit skenik teatror nga vendi dhe bota. Drejtori artistik regjisori i njohur Adonis Filipi tregon se edicioni i 23-të i tij është titulluar “Teatër III / Theater three”. Sipas drejtorit Filipi, ai vjen si një akt sfide përballë situatës së vështirë të pandemisë që ende është prezente mes nesh përmes besimit, dashurisë e shpresës, por vjen dhe si model për t’u përditësuar me kohën, për t’u akorduar e ndryshuar më tej. Regjisori Adonis Filipi, drejtuesi artistik i festivalit ndërkombëtar “Skampa” shprehet ndër të tjera se festivali në edicionin e 23 shihet dhe si një zë shprese. “Teatri i ka mbijetuar shumë plagëve dhe epidemive para nesh dhe do t’i mbijetojë shumë epidemive pas nesh. E rëndësishme është që secili të përpiqet dhe të mendojë se ç’duhet bërë në këto kohë të vështira dhe të çuditshme, të shohë çka nuk është në rregull me botën tonë, për të ecur përpara dhe për të bindur njerëzit që të sillen ndryshe. Në këtë kontekst festivali vjen si një zë shprese duke hapur portën e tij për publikun, si një mundësi frymëzimi për njerëzit për t’u përçuar gëzim e argëtim”, thotë mes të tjerave drejtori artistik.

Festivali jo vetëm në skenën e teatrit

Drejtori artistik Adonis Filipi shprehet se festivali duke qenë i formave, stileve dhe alternativave bashkëkohore, përveç skenës së teatrit “Skampa” zhvillohet edhe në hapësira të hapura tërheqëse të qytetit të Elbasanit, me veprimtari të ndryshme të karakterit edukativ dhe evokues. “I krijuar si një projekt ndërkombëtar teatror i "Formave të reja" festivali ruan origjinalitetin e tij ndër vite duke qenë i njëjtë dhe ndryshe në çdo edicion, duke shmangur qasjet tradicionale dhe duke promovuar prirjet drejt çdo forme inovative të shprehjes artistike, i hapur ndaj kërkimeve estetike dhe bashkëpunimit teatror me arte të tjera, për të gjetur gjuhë në shumëgjuhësi”, thotë Filipi. Sipas tij, festivali përfaqëson një udhëtim aventure drejt koncepteve të reja artistike dhe perspektivavetë reja teatrore, përmes shkëmbimit të përvojave dhe praktikave bashkëkohore teatrore, si në skenat shqiptare edhe ato ndërkombëtare. “Është ky dizajn ndërkulturor që e bën festivalin “Skampa” një gravitet të kënaqësisë, të zbulimit, krijimit dhe sfidës së vërtetë për artistët dhe spektatorët, duke e kthyer festivalin në një ngjarje të pritshme teatrore përtej kufijve lokalë, kombëtarë e më gjerë”, vijon drejtori artistik Filipi. Festivali hapet më 30 shtator nga Art Polis, Prishtinë, me “Totem dhe Tabu” nga Zana Hoxha, koreografia dhe regjia Robert Nuha. Në netët në vijim do të ketë të tjera shfaqje teatrore, por dhe promovime të botimeve.