BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Kultura

Filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” shfaqet në “TIFF 2023”

Filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja

Filmi artistik “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” u shfaq në “Tirana International Film Festival”, që këtë vit zhvillon edicionin e 21. Filmi me skenar dhe regji nga Gentian Koçi u shfaq në qendrën e artit “Agimi”, në kuadër të sesionit Special Screening nga “Tirana International Film Festival”. Pas filmit, të pranishmit në qendrën “Agimi” mundën të bashkëbisedojnë me regjisorin Gentian Koçi, si dhe producenten Blerina Hankollari. Filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”, financuar edhe nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë (QKK) ka marrë vlerësime të ndryshme, si dhe ishte kandidatura shqiptare e një viti më parë, për në çmimet “Oscar”. Filmi rrëfen historinë e dy vëllezërve, binjakë identikë, të cilët përballen me një sëmundje gjenetike e cila i lë të verbër dhe atyre u duhet të marrin një vendim të rëndësishëm, pikërisht ndërsa janë duke pirë një filxhan kafe. Filmi artistik “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur” është financuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, RTSH, Qendra Greke e Filmit, Televizioni Publik Grek, Qendra Kinematografike e Kosovës, Instituti Portugez i Kinemasë dhe Audiovizualit, Eurimages, Media-Creative Europe dhe Bashkia e Tiranës. Filmat këtë edicion të festivalit po shfaqen në kinema Millennium, qendra e artit “Agimi”, Liceu Artistik dhe Piramida. Ceremonia e hapjes së “TIFF 2023” u organizua më 23 shtator, në kinema Millenium. Filmat e përzgjedhur janë premiera kombëtare, e midis tyre edhe premiera botërore,  Europiane dhe rajonale. “Tirana International Film Festival 2023” sot zhvillon ditën e fundit të tij.