BREAKING NEWS

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para në ligë në Evropë, ja sa ka Messi dhe Ronaldo?

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Kultura

Filmi “Vera andrron detin”, premierë kombëtare në festivalin e filmit “PriFest”

Filmi “Vera andrron detin”, premierë kombëtare në

Edicioni i 14-të i festivalit të filmit ndërkombëtar në Prishtinë “PriFest” nisi me premierën kombëtare të filmit "Vera andrron detin", me regji të Kaltrina Krasniqit, skenar të Doruntina Bashas dhe producent Shkumbin Istrefi. Regjisorja Kaltrina Krasniqi tha se ky film e ka pasur premierën në Venecia dhe ndihej e lumtur, që u shfaq për publikun në Prishtinë. "Ka qenë shumë bukur të shoh që qyteti ku unë jam rritur, është këtu sonte. Unë jam vajzë e Prishtinës dhe e kam emrin Kaltrinë. Kjo është kinemaja ku unë e kam parë filmin e parë në jetën time kur isha gjashtë vjeç. “Vera andrron detin” e ka pasur premierën në festivalin e Venedikut dhe jam shumë e lumtur, që më në fund po e ndaj me publikun e qytetit tim. Natyrisht që jam shumë e emocionuar. Ne kemi udhëtuar në gjithë botën dhe po vazhdojmë të udhëtojmë, por është shumë bukur që e ndaj sonte me ju", tha regjisorja Krasniqi. Qendra Kinematografike e Kosovës shkruan se "Vera andrron detin" është pjesë e programit garues të “PriFest”, në mesin e dhjetëra filmave vendor dhe ndërkombëtar dhe triumfues në festivale të ndryshme botërore, siç është çmimi Grand Prix në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tokio. Filmi është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë. Festivali “PriFest” ku marrin pjesë dhe filma nga Shqipëria nisi më datë 20 shtator dhe do të vijojë deri më datë 25 të këtij muaji. Festivali gjatë këtyre ditëve do të shërbejë si vendtakim në mes filmbërësve vendor dhe ndërkombëtar dhe pikënisje e bashkëpunimeve të reja.