Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Forumi: Ministria pret të shkatërrojë atë që ka mbetur në Butrint

Postuar: 20/03/2018 - 09:15

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore shkruan se Ministria e Kulturës po pret që të jetë e lirë për të shkatërruar edhe atë që ka mbetur nga Butrinti. Gjatë kohës që e gjithë vëmendja është përqendruar në Teatrin Kombëtar, Forumi shkruan se një tjetër plan ogurzi për betonizimin e Butrintit ka vazhduar. “Ndërsa e gjithë vëmendja e opinionit është përqendruar te Teatri Kombëtar, një tjetër plan ogurzi, ai për betonizimin e Butrintit, ka vazhduar pa shumë zhurmë. Mediat raportojnë se fast-food që u pezullua në vjeshtën e kaluar nga Ministria e Kulturës, është tashmë drejt përfundimit. I kotë edhe reagimi i UNESCO dhe miqve të tjerë ndërkombëtarë, që kërcënojnë me heqjen nga lista e pasurisë botërore. Ministria jonë me siguri këtë po pret, që t’i ketë duart e lira për të shkatërruar edhe atë që ka mbetur nga Butrinti. Thonë se zullumi këputet kur trashet shumë”, shkruan Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë. Ndërtimi në parkun e Butrintit është kundërshtuar jo pak më herët dhe nga specialistë të tjerë të trashëgimisë kulturore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 08:19

Arbëreshët në kuadër të Vitit të Skënderbeut zhvilluan një vizitë në Tiranë.

Postuar: 26/04/2018 - 08:17

Artistë të huaj dhe shqiptarë janë bërë bashkë me punimet e tyre në galerinë e artit Zeta.

Postuar: 26/04/2018 - 08:16

Artistët dhe kritikë të artit pohojnë se teatri shqiptar nuk mund të zhvillohet pa ndihmën e buxheti të shtetit, një problem që dihet prej vitesh, por sipas tyre vijon e njëjta

Postuar: 25/04/2018 - 08:24

Kisha Shën Kollit në Kurjan e ndërtuar në shekullin XIII në stilin bizantin do të përfshihet në një projekt restaurimi.

Postuar: 25/04/2018 - 08:23

"Kënaqësitë e tradhëtisë" vepër  shkruar nga Valentin Krasnogorov vjen premierë në fundjavë me regji nga Lorin Terezi në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental &

Postuar: 25/04/2018 - 08:20

Institucionet e artit në mjerim, dhe situata është e tillë sa disa prej tyre po shkojë drejt rrënimit.

Postuar: 24/04/2018 - 15:53

Auron Tare është zgjedhur me votë unanime si kryetar i Këshillit Shkencor të Pasurive Botërore Nënujore të UNESCO-s.