Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Forumi: Trashëgimia është katandisur në dorën e Qerimesë

Postuar: 20/03/2018 - 09:14

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka publikuar disa foto nga shtëpia e rrënuar e Selam Musait, heroit të luftës së Vlorës që ra dëshmor më 1920, dhe shkruan se është një gërmadhë kur duhet të ishte kthyer në muze. Për Forumin, Ministria e Kulturës është kthyer në një Ministri Ndërtimi apo Ministri PPP, kur duhej të kishte vëmendje për ruajtjen dhe restaurimin e monumenteve të kulturës. Forumi ironizon ministren Kumbaro, trashëgimia në dorë të Qerimesë që vetëm heq nga lista objektet monument kulture. “Trashëgimia jonë është katandisur në dorën e Qerimesë, që e ka mendjen veç për ndërtime në zona arkeologjike (siç bëri me Akropolin e Butrintit, me Durrësin në kantierin Veliera, me ndërtimin në Kalanë e Tiranës). Ministria e Qerimesë vret mendjen veç për të hequr objekte të trashëgimisë nga lista e trashëgimisë; e bëri me banesat në Gjirokastër, me Stadiumin në Tiranë, me Teatrin Kombëtar. A thua se është kthyer në Ministri Ndërtimi, apo Ministri PPP”, shkruan Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2018 - 08:24

Kisha Shën Kollit në Kurjan e ndërtuar në shekullin XIII në stilin bizantin do të përfshihet në një projekt restaurimi.

Postuar: 25/04/2018 - 08:23

"Kënaqësitë e tradhëtisë" vepër  shkruar nga Valentin Krasnogorov vjen premierë në fundjavë me regji nga Lorin Terezi në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental &

Postuar: 25/04/2018 - 08:20

Institucionet e artit në mjerim, dhe situata është e tillë sa disa prej tyre po shkojë drejt rrënimit.

Postuar: 24/04/2018 - 15:53

Auron Tare është zgjedhur me votë unanime si kryetar i Këshillit Shkencor të Pasurive Botërore Nënujore të UNESCO-s.

Postuar: 24/04/2018 - 08:15

Drama e “Frankenshtain” nga Tim Kelly bazuar në veprën e Mary Shelley vijon netët në skenën e Teatrit Kombëtar me regji nga Ilir Bokshi.

Postuar: 24/04/2018 - 08:14

Shqipëria përfaqësohet në Bienalen e Arkitekturës në Venecia me një pjesë të mjedisit urban të Tiranës.

Postuar: 24/04/2018 - 08:12

Dita ndërkombëtare e librit i gjeti autorët shqiptarë dhe librin shqip të përballur me shumë probleme.