BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x

Kultura

Franca hap siparin e kinemave, me “Delegacionin” shqiptar

Franca hap siparin e kinemave, me “Delegacionin” shqiptar

Filmi i regjisorit Bujar Alimani “Delegacioni” do të shfaqë premierën e tij më 16 korrik, në kinema në Paris. Franca hap siparin e kinemave me ?lmin “Delegacioni” dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehet se pas kësaj premiere, në datën 22 korrik ?lmi do të shfaqet për të gjithë. “Së bashku me një pjesë të grupit të ?lmit dhe prezencën e ambasadorit shqiptar në Francë, organizo-het mbrëmja e ?lmit “The last prisoner” i regjisorit Bujar Alimani, ?lm i cili prezanton Shqipërinë në çmimet “Os-cars 2020”. Një bashkëpunim mes Shqipërisë, Francës dhe Greqisë do të shfaqë premierën e tij më 16 korrik në kinema në Paris dhe me pas në 22 korrik për të gjithë”, bën me dije minis-trja Elva Margariti. Filmi më skenar nga i ndjeri Artan Minarolli dhe me regji nga Bujar Alimani në role ka aktorë të njohur të kinematogra?së shqiptare. Ishte dhe vetë regjisori Bujar Alimani, i cili disa ditë më parë bëri me dije se ?lmi i tij do të shfaqej në Paris. Ngjarjet në ?lm nisin në tetor të vitit 1990. Regji-mi komunist në Shqipëri po përpiqet të mbajë pushtetin. Një delegacion euro-pian vjen në Tiranë për të monitoruar zbatimin e reformave të qeverisë, një parakusht i madh që Shqipëria të pranohet në KSBE (sot OSBE). Leo është marrë fshehurazi nga një burg i largët dhe është sjellë në kryeqytet. Ai ka qenë një i bur-gosur politik për 15 vjet. Tani ai është bërë jashtëzakonisht i vlefshëm për qeverinë. Delegacioni europian udhëhiqet nga një shok i shkollës së Leos. Detyra e tij është të kon-trollojë progresin e të drejtave të njeriut në Shqipëri. Leo mund ta bindë atë se gjithçka është në rregull. Por asgjë nuk shkon siç është plani?kuar. Për regjisorin Alimani, ?lmi “Delegacioni” përcjell mesazhe të forta. Në reagimin e tij ai ka treguar se edhe sot shoqëria vuan pasojat e atij sis-temi që lamë pas, por këtë herë me një formë të re. Filmin ka në role aktorë të njohur si Viktor Zhusti, Xhevdet Feri, Ndriçim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndërsa nga Kosova në ?lm paraqiten aktorët Bislim Muçaj, Sela-man Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Smajli, Gani Morina, Arta Selimi, Imer Loshi. Në role janë dhe Rovena Lule, Bislim Muçaj, Kristaq Skrami, Mehmet Xhelili, Jorgaq Tushe, Todi Llupi, Lulzim Zeqja, Mirela Nas-ka, etj. “Delegacioni” shqiptar me ngjarje të 1990, në janar të këtij viti u shfaq edhe premierë në Nju Jork në SHBA.