BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x

Kultura

GAT një memorandum bashkëpunimi me Asociacionin e Artistëve Vizual të Kosovës për aktivitetet, në plan dhe Muzeu i Tiranës si muzeu i shqiptarëve

GAT një memorandum bashkëpunimi me Asociacionin e Artistëve

Ekspozita, aktivitete të ndryshme artistiko-kulturore apo dhe Muzeu i Tiranës si një muze i shqiptarëve janë pjesë e bashkëpunimit mes Galerisë së Artit Tiranë (GAT) me Asocacionin e Artistëve Vizual të Kosovës. Galeria e Artit Tiranë firmosi memorandumin e bashkëpunimit me Asocacionin e Artistëve Vizual të Kosovës, që shenjon një arritje te re në zhvillimin e artit në hapësirën mbarëshqiptare, duke afruar artistët e Kosovës dhe duke krijuar mundësi të reja bashkëpunimi me anë të ekspozitave dhe aktiviteteve të ndryshme artistiko-kulturore. Z. Kamuran Goranci dhe dr. Abaz Hado drejtor i GAT nënshkruan memorandumin në ambientet e Galerisë së Artit Tiranë, duke vendosur kështu themelet e këtij bashkëpunimi të ri për t’i hapur rrugë lulëzimit të artit shqiptar drejt horizonteve të reja. Dr. Abaz Hado drejtor i Galerisë së Artit Tiranë u shpreh pas nënshkrimit të këtij memorandumi, se me rëndësi është që produkti kombëtar të konsiderohet si i tillë dhe të konsumohet si tillë. “Nënshkruam memorandumin e bashkëpunimit me Asociacionin e Artistëve Vizual të Kosovës, që Kamurani është kryetari i Asociacionit dhe përfshin shoqatat e Kosovës. Ideja jonë është që ne të kuptojmë marrëdhëniet mes njërit- tjetrit, artistët kosovarë të vijnë këtu dhe artistët nga Shqipëria të shkojnë atje. Ne po ngremë idenë, që produkti kombëtar të konsiderohet si i tillë dhe të konsumohet si i tillë. Kur është një ekspozitë e bukur në Kosovë të konsumohet dhe nga publiku në Shqipëri, si edhe anasjelltas”, tregon dr. Hado.

Muzeu i artit

Drejtori i GAT dr. Abaz Hado e vlerëson këtë memorandum bashkëpunimi, pasi merr rëndësi dhe për Muzeun e artit të Tiranës, një nga projektet për të cilat po punohet. Dr. Hado thotë se të jetë një muzeu i shqiptarëve. “Ne jemi në prag të ngritjes së Muzeut të Tiranës, që është fondi muzeal i galerisë dhe kjo do të pasurohet. Ne duam ta kthejmë atë në një muze, që siç është Tirana si kryeqendra e shqiptarisë të jetë dhe muzeu i shqiptarëve, pra jo vetëm i Tiranës, por të ketë në përbërje dhe vepra të artistëve të Kosovës, Malit të Zi, etj, gjithashtu edhe të të huajve. Ne nga bienalja që do të bëjmë, shumë artistë kanë pranuar të jenë pjesë e fondit dhe ti lënë punët e tyre këtu. Ne po punojmë që në nëntor do të ngremë një muze”, thotë dr. Abaz Hado për këtë muze, që është menduar të jetë te pjesa e papafingos në ndërtesën ku ndodhet GAT. Z. Kamuranc Goranci kryetar i Asocacionit të Artistëve Vizual të Kosovës gjithashtu e vlerëson këtë bashkëpunim me GAT. Ai thotë se janë shumë gjëra, që mund të bëhen të përbashkëta. “Kjo duke këmbyer artistët me ekspozita, idetë, zhvillimin , të perfomojë si një trupë e një arti të mirëfilltë, që më përpara ka qenë në një farë forme e ndaluar. Më me rëndësi këtu është se do të bëjmë edhe muzeun e artit shqiptar, që do të ketë një rëndësi të madhe. Kryesore të nisi të fillojë dhe strukturat vendimmarrëse duhet të ndihmojnë. Do të kemi shumë projekte të përbashkëta. Ne do të fillojmë të përgatitemi gjatë 6 -mujorit të dytë. Vitin tjetër do të dalim me veprimtarinë tonë ose me evenimentet e para nga ky memorandum”, tregon Kamuranci. Asociacioni është organizatë joqeveritare, në të cilin në bazë vullnetare janë të bashkuar artistët përmes shoqatave të artit vizual të të gjitha regjioneve të Republikës së Kosovës.