Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Giffoni, Artur Gorishti fiton çmimin “Xhanfise Keko”

Postuar: 24/11/2017 - 07:34

Përfundoi dje edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar të filmit për të Rinj dhe Fëmijë Giffoni Shqipëria.  Pas prezantimit të 7 filmave mes tyre edhe tre shqiptarë, përgjatë tre ditëve festival, debate, diskutime, pyetje nga nxënësit dhe përgjigje nga autorët e filmave, sot, ditën e katërt, dy juritë e nxënësve pasi votuan një nga një, shpallën edhe çmimet për këtë edicion.  Filmi “Veloce come il Vento”, me regji të Matteo Rovere, fitoi çmimin e jurisë së grupmoshës 16-vjeçare, me 250 anëtarë nga shkollat e mesme të kryeqytetit. Filmi “At Eye Level”, me regji të Evi Goldbrunner dhe Johachim Dollhopf, fitoi çmimin e jurisë së grupmoshës 13-vjeçare, me 250 të tjerë të shkollave nëntëvjeçare. Filmi shqiptar “Frymë”, me regji të Artur Gorishtit, fitoi çmimin “Xhanfise Keko”, trofe që mban emrin e regjisores më të njohur shqiptare të filmave për fëmijë. Përveç prodhimeve kinematografike, u dha edhe çmimi “Arjon Zhiti” për anëtarin më të mirë të jurisë, që për këtë vit ishte nxënësja e Shkollës Çajupi, Refxhi Tole. Ky edicion i 12-të i Giffone Shqipëria është edhe i fundit që festivali vjen në këtë formë, duk e i paraprirë një reformimi tërësor të Giffoni Shqipëria, drejt një projekti të madh e afatgjatë për zbulimin dhe formimin e kineastëve të rinj. Me skenar dhe regji nga Artur Gorishti “Frymë”është një ftesë e hapur për të reflektuar qoftë edhe për një çast momentet kulmore në jetët e gjithsecilit, apo kthesat vendimtare që ndryshojnë fatet tona. Aty ku koshienca njeh kompromisin, aty ku pafajësia  duhet ti lerë vendin  luftës për mbijetesë.  Bazuar në  tregimin “Peshkimi i parë” nga libri “Dyert” i të  njëjtit autor, filmi është një krijim që rrëfen fijen e hollë që ndan fenomenet e jetës, dritën nga errësira, jetën nga vdekja. Brishtësia e kufirit rrëfehet përmes kameras së Latif Hasollit. Aty ku mbaron njëri nga fenomenet e jetës, fillon  tjetri, aty në atë “boshllëk” regtin e pulson jeta, me të kundërtat dhe frikërat e saj, që i japin thellësi e kuptim. Ngjarja zhvillohet  në 30 minuta,  parë me sytë e një djali  5- 6 vjeçar, interpretuar nga Andi Shaska. Autori heq paralele mes jetës dhe leksioneve të para të peshkimit, ku fëmijës i duhet të përballet me të panjohurat , kompromiset , në rrugën e rritjes si karakter dhe personalitet.  I joshur nga peshkimi , djali mezi pret që i ati ti japë leksionin e parë, që do të  ngre shumë pikëpyetje dhe do të bëhet shkak i leksioneve të rëndësishme për jetën e djaloshit.  

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2017 - 07:59

Korça shijon magjinë e veprave të mëdha. Një nga baletet më të famshme të botës ''Arrëthyesi'', me muzikë nga Çajkovski u ngjit në skenën e teatrit për dy mbrëmje me radhë, në datat 10 dhe 11 dhjetor.

Postuar: 12/12/2017 - 07:58

Artisti i njohur Agim Sulaj i vlerësuar në botë me veprat e tij këtë dhjetor ka çelur në Tiranë ekspozitën “Rrënjët 2”.

Postuar: 12/12/2017 - 07:56

Ministria e Kulturës është kthyer si një bunker, dhe asnjëherë nuk u bë një analizë reale se çfarë problemesh janë sot në art dhe kulturë.

Postuar: 10/12/2017 - 09:56

Në një takim të ministres Mirela Kumbaro dhe zëvendës ministres Shujaku me stafin e Muzeut “Marubi” dhe Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Shkodër u diskut

Postuar: 10/12/2017 - 09:54

Filmi "Yjet e së ardhmes", një komedi romantike muzikore me metrazh të plotë me regji nga Edmond Topi pas premierës së planifikuar më datë 13 dhjetor, një ditë më pas

Postuar: 10/12/2017 - 09:53

Piktori Gazmend Leka pohon se 2017 që po shkon drejt fundit do ta memorizojë si viti i Tasos, pasi kryefjala në krijimtari ka qenë cikli prej 21 pikturash “Taso”.

Postuar: 09/12/2017 - 08:16

Banesa Kale në lagjen Pllakë në Gjirokastër drejt rrënimit të plotë, por për Ministrinë e Kulturës faza e emergjencës ka kaluar.