BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Opinion / Editorial

Gjendet dokumenti i rrallë i vitit 1287, përmendet Kruja

Gjendet dokumenti i rrallë i vitit 1287, përmendet Kruja

Kruja përveç se njihet si një qendër e heroizmit dhe kushtrimit të lirisë arbërore e europiane në epokën e kryezotit Gjergj Kastrioti ,ajo në të kaluarën ishte edhe vend i fretërve apo misionarëve françeskan sikur shihet edhe në këtë dokument ,ku përmendet emri i fratit Romanus prej Krujës së Arbërisë. Dokumenti në fjalë është gjetur nga studiuesi i njohur Gjon Keka në arkivin e Vjenës. Në brendësi të këtij dokumenti shkruan si vijon: “Ipeshkvët Raymond i Gap, Romanus i Croja(Krujës) (Crua), Waldebrun i Avlona-s(Vlorës) dhe Glavinica-s (Glavenicës),... i japin indulgjenca Kapelës së Shën Pjetrit, Palit dhe Nikollës në Gerolding...“.Ky dokument mbanë datën 14.03.1287,në fund të tij mbanë vulat përkatëse dhe gjendet në Arkivin e Vjenës,numrin e dokumentit dhe të dhënat tjera i mbanë studiuesi Gjon Keka në arkivin tij personal, për arsye që dokumenti të mos përvetësohet nga askush pa të drejtën e autorit që e ka gjetë dhe publiku dhe natyrisht të vendit se ku është gjetë. Siç dihet françeskanët figurojnë në Shkodër në vitin 1288, që do të thotë se me nxjerrjen e këtij dokumenti franceskanët mund të kenë zënë vend edhe më herët në Arbëri, sikur shihet tek ky dokument i vitit 1287 që tregon se në Krujë kishte fretër që shërbenin.Duke mos harruar asnjëherë se pjesë e këtij rregulli ,pra të françeskanëve në Arbëri ishte edhe poeti e atdhetari ynë kombëtar Gjergj Fishta.Ky dokument mund të konsiderohet tepër i rrallë të cilin gjatë hulumtimeve të tij e ka gjetë studiuesi Keka mbi Krujën si një dëshmi historike me rëndësi të veçantë.Një kopje nga origjinali të këtij dokument e mbanë historiani Gjon Keka në arkivin tij personal.