BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Kultura

Gjirokastra bashkë me Përmetin, 10 fitues për Bonusin e Rijetësimit

Gjirokastra bashkë me Përmetin, 10 fitues për Bonusin e

 Bonusi i Rijetësimit u shërben të gjithë atyre që duan të zhvillojnë pronën e tyre në qendrat historike të qyteteve. Gjirokastra dhe Përmeti numërojnë 10 fitues në Bonusin e Rijetësimit. Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Gjirokastrës nënshkruan një ditë më parë një marrëveshje bashkëpunimi për lehtësimin e procedurave për fituesit e Bonusit të Rijetësimit. Ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehet se Gjirokastra duhet të jetë një model i funksionimit të kësaj skeme. “Gjirokastra është shembulli i ringritjes dhe me Bonusin e Rijetësimit ofrohet edhe një mundësi zhvillimi më shumë. Me kryetarin e Bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi lidhëm një marrëveshje bashkëpunimi për lehtësimin e procedurave për fituesit e Bonusit të Rijetësimit. Bashkë me Përmetin, Gjirokastra numëron 10 fitues dhe duhet të jetë modeli i funksionimit të kësaj skeme”, shkruan ministrja e Kulturës në Facebook. Me Bonusin e Rijetësmit, sipas ministres Margariti është rasti kur shteti i vjen në ndihmë privatit. Sipas saj, interesi i shtetit është ruajtja e këtyre objekteve të trashëgimisë kulturore. “Ky është rasti që shteti i jep një dorë privatit që jo vetëm të shpëtojë pronën e vet, por edhe ta zhvillojë, ta rijetësojë dhe të përmirësojë ekonominë vetjake. Interesi i vetëm i shtetit është që këto objekte të ruhen, që të ruhen ansamblet historike e arkitektonike (edhe kur objektet nuk janë monument kulture, po brendashkruhen këtyre zonave), që qytetet të zhvillohen dhe qytetarët të krijojnë ekonomi më të qëndrueshme për veten dhe të tjerë që mund të punësojnë”, shprehet ministrja e Kulturës. Disa ditë më parë, ministrja e Kulturës Elva Margariti ishte në Berat për të takuar përfituesit e Bonusit të Rijetësimit. Nga 41 fitues të Bonusit, nga Berati përfitojnë 10 aplikantë (8 rijetësime dhe 2 mirëmbajtje).