Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Holokausti; Eklips i arsyes njerëzore”, në Muzeun Historik Kombëtar

Postuar: 20/04/2019 - 08:02

Nën kujdesin e Muzeut Historik Kombëtar, gjimnazi “Ismail Qemali” organizoi aktivitetin me titull “Holokausti; Eklips i arsyes njerëzore”. Një ndër etapat më të rëndësishme të historisë është dhe do mbetet Holokausti që është fajtor i një numri të madh jetësh të humbura. Prandaj, ja vlen që të kujtohen viktimat por edhe roli i shqiptarëve në këtë histori, në formën e një diskutimi. Aktivitetin e hapi drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, dr. Dorian Koçi, i cili prezantoi shkurtimisht pjesën nga pavijoni i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare në Muzeun Historik Kombëtar, këndin dedikuar popullit hebre dhe mbështetjes së shqiptarëve ndaj tyre, në të cilin janë paraqitur lista e partizanëve hebrenj të vrarë gjatë luftës, të cilëve iu është dhënë statusi “Dëshmor i Atdheut”. “Shembullin e shqiptarëve, që nën kërcënimin e vdekjes arritën të shpëtonin hebrenj, duhet ta lartësojmë duke vijuar në rrugën tonë të ndërtimit të një shoqërie tolerante dhe pa ndasi. Në këtë kontekst, edukimi i brezave të rinj merr vlerë të veçantë. Nuk mund të gjendej një temë më e mirë se kjo, me të cilën të vazhdohet kjo traditë e hapjes së institucionit tonë, e Muzeut Historik Kombëtar, për nxënësit dhe për brezin e ri në tërësi”, tha në fjalën e tij në këtë aktivitet drejtori Dorian Koçi. Pjesë emocionuese ishte një rrëfim në vetën e parë nga një hebre që ia doli të shpëtojë, si dhe një video hyrëse.

Më pas, aktiviteti ishte i organizuar në formë diskutimi nëpërmjet tri grupeve. Grupet folën shkurtimisht për jetën e Hitlerit dhe ardhjen në pushtet të nazizmit, për kampet e përqendrimit, metodat e vrasjes dhe eksperimentet shkencore, si dhe për rolin e shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve dhe copëza intervistash. Holokausti në Shqipëri përbëhej nga vrasje, dëbime dhe krime kundër njerëzimit përkushtuar hebrenjve, sllavëve, romëve dhe minoriteteve tjera në Shqipërinë e Madhe nga gjermanët, italianët dhe forcat bashkëpunëtore shqiptare në kohën kur shteti ishte nën pushtim italian dhe gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gjatë luftës 2000 hebrenj kërkuan strehim në Shqipëri. Shumica e refugjatëve hebrenj u trajtuan mirë nga popullata lokale shqiptare, pavarësisht faktit se vendi ishte i pushtuar së pari nga Italia Fashiste, dhe pastaj nga Gjermania naziste.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 07:36

Në Muzeun Kombëtar Ikonografik “Onufri” Berat, prezantohet sot sistemi dixhital i audioguidave.

Postuar: 23/05/2019 - 07:35

“I humburi” titullohet filmi me skenar nga Tonin Çekliqi dhe regji nga Bruno Shllaku

Postuar: 23/05/2019 - 07:34

Artistët shprehen se ndryshimet në ligjin e artit janë të rëndësishme për të përmirësuar situatën

Postuar: 22/05/2019 - 07:30

Në kuadër të “Ditës Botërore të Diversitetit Kulturor për Dialog dhe Zhvillim”, Qendr

Postuar: 22/05/2019 - 07:28

Vepra “Jul Qezar” nga Uilliam Shekspir është një tjetër produksion, që po përgatitet

Postuar: 22/05/2019 - 07:26

Filmi dokumentar “Koha e Pelikulës” kushtuar regjisores Xhanfise Keko do të shfaqet t

Postuar: 22/05/2019 - 07:25

Veprat që janë realizuar nga skulptorë të njohur janë shpërndarë në territorin e vendit, por janë