Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Humbi betejën me semundjën e rëndë, flet bashkëshorti i Hajrie Rondos: Të gjithë e harruan, ja amaneti i fundit!

Postuar: 10/09/2017 - 11:01

“Po të lë amanet fëmijët. Ki kujdes për ta!”. Këto kanë qenë fjalët e fundit që aktorja e mirënjohur Hajrie Rondos i ka thënë të shoqit para se të ndahej nga jeta në moshën 66-vjeçare.

Rondo, u  nda nga jeta në Himarë, në shtëpi, ndërsa pranë vetes kishte të bijën, Klean dhe të shoqin, Kiço.

I prekur dhe i dobët, ai tha: “Ishte e ndërgjegjshme deri në çastet e fundit. Madje në mëngjes, rreth orës 9 më la disa porosi. Mu duk se e ndjeu. Tha që t’i kem kujdes fëmijët, ta nderojmë”.

Aktorja prej muajsh vuante nga një sëmundje e rëndë, madje dy muaj më parë ajo i ishte nënshtruar një ndërhyrjeje të vështirë.

“Nuk u kujdes askush për të. E harruan të gjithë. E harroi edhe politika. Pati një ndërhyrje kirurgjike të vështirë kohët e fundit. Kush u kujtua për të? Askush!”, tha Kiço Rondo, mes trishtimit dhe pafuqisë.

Kanë jetuar një jetë së bashku. Ai ka qenë pranë saj në ditët më të suksesshme të bashkëshortes, kur imazhi në skenë e ekran ngrihej bashkë me rolet ku shkëlqente, duke sjellë dritë në jetën e spektatorëve dhe shikuesve. Ishin bashkë deri në çastin e mbramë, kur frymëmarrjet e Hajries, u ndalësuan.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/09/2017 - 07:59

Në skenën e Pallatit të Kongreseve në ditët e para të muajit tetor do të shfaqet baleti modern i trupës së Angjelin Preljocaj “Trait d’Union & Creation”, që rimerr duon mashkullore, e cila magjepsi shtypin kulturor të botës.

Postuar: 24/09/2017 - 07:56

Piktori Bajram Mato sjell për publikun 102 vepra në tablo pikture në sallën e​ ekspozitave të​ Muzeut Historik Kombëtar.

Postuar: 24/09/2017 - 07:51

Kinematografia shqiptare kërkon rritje buxheti dhe këto vite janë realizuar vepra filmike, që janë vlerësuar dhe në festivale të huaja.

Postuar: 23/09/2017 - 08:13

“Bloodlands” i pari film horror shqiptar vjen në ekranin e kinemasë për publikun.  “Bloodlands” është realizuar në gjuhën shqipe dhe luajnë Gëzim Ru

Postuar: 23/09/2017 - 08:10

Sezoni i ri artistik në “Metropol” fillon me veprën “Euridita”, që këtë herë nuk do të jetë në skenën e teatrit, por jashtë saj.

Postuar: 23/09/2017 - 08:09

“Ferma e kafshëve” vepra e shkruar nga George Orwell, me regji nga Erion Isai mbrëmë u shfaq në teatrin e Korçës në kuadër të festivalit të komedisë “KokoFest&

Postuar: 23/09/2017 - 08:08

Një projekt rikonstruksioni i plotë për teatrin “Skampa” në qytetin e Elbasanit ka munguar.