BREAKING NEWS

E trishtë/ I shtruar prej ditësh në spital, COVID-19 i merr jetën ish-ushtarakut të lartë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ I shtruar prej ditësh në spital, COVID-19 i merr
x

Kultura

Ikja nga jeta e Maks Velos, Ministria e Kulturës bën homazhin e rrallë në nder të piktorit ( Çfarë duhet të dinë qytetarët)

Ikja nga jeta e Maks Velos,  Ministria e Kulturës bën homazhin e

Homazhe të rralla do të zhvillohen sot në nderim të një personaliteti të shquar, Maks Velos, i cili ndërroi jetë ditën e djeshme. Ministria e Kulturës njoftoi se pret nga qytetarët të dërgohen lule dhe kurora pranë ambienteve të saj nga cilido që dëshiron t'i japë lamtumirën e fundit, kësaj figure. 

Ministria e Kulturës njoftoi sot:

"Maks Velo ishte njeri i lirë. Ai sfidoi sistemet dhe institucionet në emër të lirisë. Ai u nda nga jeta në këto ditë të pazakonta, ku si për ironi "liria" i është privuar njerëzimit mbarë.

Në kushtet e distancimit social, Ministria e Kulturës, do të presë sot, nderimet e fundit, ndonëse në mungesën e tij fizike. Në mënyrë simbolike, kushdo që dëshiron të nderojë intelektualin, arkitektin, piktorin e shkrimtarin, është i ftuar, në shenjë homazhi e respekti, të dergojë lule apo kurora pranë ambienteve të Ministrisë së Kulturës."