BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron politikanët: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Kultura

Java e Kulturës Greke, një koncert për publikun në Tiranë

Java e Kulturës Greke, një koncert për publikun në

Në kuadër të Javës së Kulturës Greke u zhvillua një koncert në Tiranë. Orkestra Symphonic Rebetiko nga Yannis Belonis, i cili është bashkëpunëtor i ngushtë i Mikis Theodhorakis gjatë 15 viteve të fundit interpretoi më të mirat e repertorit të vet në kuadër të transmetimit të vlerave kulturore nga vendi fqinj. Në sheshin “Skënderbej” artistët prezantuan traditën e tyre muzikore me karakter të fortë simbolik, ideologjik dhe artistike greke. Ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehej më parë se nën notat e muzikës ata do të sillnin një mbrëmje të paharrueshme. Rebetiko padyshim përbën pjesë të pandashme të traditës popullore greke dhe ka lënë të paprekshme gjurmët e tij tek ndryshimet sociale dhe kulturore të vendit për më shumë se gjysmë shekulli. Tashmë përbën trashëgimi kulturore e të gjithë njerëzimit ,pasi është përfshirë së fundmi në listën përfaqësuese të trashëgimisë kulturore jomateriale të njerëzimit të UNESCO-s (takimi vjetor 4-9 dhjetor 2017). Symphonic Rebetiko është përpjekja e parë - ndërkombëtarisht e përpunimit simfonik të Rebetiko, nga doktori i muzikologjisë, Yannis Belonis, i cili është bashkëpunëtor i ngushtë i Mikis Theodhorakis gjatë 15 viteve të fundit. Rebetiko përfshin këngë të njohura nga një numër i madh përfaqësuesish të rëndësishëm (por edhe referenca të shkurtra për traditën muzikore greke të Smirnit dhe Konstandinopojës). Synimi është që ky projekt të “udhëtojë” si brenda Greqisë ashtu edhe jashtë saj, duke kontribuar në shpërndarjen dhe promovimin e trashëgimisë sonë kulturore. Rebetiko shoqërohet me orkestrën simfonike, duke e bërë më tepër interesante lidhjen e Lindjes me Perëndimin. Koncerti u zhvillua në bashkëpunim me Operën Kombëtare Greke. Pjesëmarrësit në koncert ishin Stathis Soulis  dirigjent i Operës Kombëtare Greke; Edmond Doko dirigjent i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, si dhe të tjerë artistë.