Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kadare takon ministrin kosovar në Francë: Të ruhet gjuha e pastër shqipe

Postuar: 18/03/2017 - 13:23

Zëvendësministri i Kulturës i Kosovës, Rexhep Hoti, ka qenë në Francë, ku realizoi takime të shumta dhe vizitoi shkrimtarin e mirënjohur shqiptar me famë ndërkombëtare, Ismail Kadare.

Hoti i përcolli autorit të veprave të shumta letrare artistike, Ismail Kadaresë, interesimin e Qeverisë së Kosovës, konkretisht të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për shëndetin e shkrimtarit, pas një operimi të suksesshëm që ka kaluar. Zëvendësministri i uroi shëndet dhe vazhdim të krijimtarisë edhe më tej.

Hoti dhe Kadare biseduan se si kultura shqiptare të fuqizohet si një trung i vetëm dhe të rritet bashkëpunimi dhe shkëmbimi kulturor mes shqiptarëve. Tutje, u bisedua edhe për orientimin dhe identitetin properëndimor dhe europian të shqiptarëve.

Kadare porositi që t’i kushtohet rëndësi ruajtjes së gjuhës dhe kulturës së pastër shqipe si vlerë fondamentale e shqiptarëve.

Gjithashtu, zëvendësministri Hoti e informoi shkrimtarin e madh shqiptar për procesin e anëtarësimit të Kosovës në organizata të rëndësishme ndërkombëtare të kulturës, duke përfshirë edhe planet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Kadare shprehu gatishmërinë e tij të plotë për ta ndihmuar Republikën e Kosovës që ajo të jetë sa më parë anëtare e kësaj organizate të Kombeve të Bashkuara.

Kadare u ftua që të vizitojë Kosovën në një të ardhme të afërt. Ai e pranoi me kënaqësi ftesën, duke e cilësuar edhe si një mundësi të takimit me lexuesit e tij për të kontaktuar drejtpërdrejt me ta.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2018 - 08:21

Shoqata e kompozitorëve shqiptarë (ACA) do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin “Ditët e Muzikës Maqedonase”, që do të mbahet në Shkup në datat 22 Mars - 5 Prill. Përfaqësimi i Shqipërisë vjen në kuadër të marrëveshjes mes shoqatës së kompozitorëve shqiptarë dhe atyre maqedonas (SOKOM).

Postuar: 24/03/2018 - 08:16

Filmi "Polina, të vallëzosh me jetën" u shfaq për publikun në kinema Millenium.

Postuar: 24/03/2018 - 08:15

Trupa e teatrit “Migjeni” të Shkodrës është mirëpritur me komedinë “Tartufi”, vepër e Molierit, me regji nga Kushtrim Bekteshi në Festivalin Ballkanik të

Postuar: 24/03/2018 - 08:14

Ministrja Mirela Kumbaro tërhiqet nga projektligji për artin dhe kulturën.

Postuar: 23/03/2018 - 08:29

Ministria e Kulturës bën me dije se në Muzeun e Artit Mesjetar Korçë është bërë restaurimi i ikonës Shën Vasili, Johan Gojëarti dhe Shën Grigori.

Postuar: 23/03/2018 - 08:27

Komedia “Shumë zhurmë për asgjë” së shpejti vjen për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar  Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Postuar: 23/03/2018 - 08:24

Dy vite pas ekspozitës në galerinë e artit FAB, artisti Mikel Temo vjen për publikun me një tjetër ekspozitë personale.