Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kalaja e Lezhës, zbulime të reja arkeologjike

Kalaja e Lezhës, zbulime të reja arkeologjike

Postuar: 23/10/2013 - 08:26

Ekspertët francezë që po marrin pjesë në ekspeditën arkeologjike që po kryhet në kalanë e Lezhës, shprehen të entuziazmuar nga zbulimet e fundit. Arkitektja dhe njëkohësisht arkeologia, Mael Julien pohon se aktualisht po gërmojmë në xhaminë, e cila është shume komplekse dhe tregon një potencial të madh që ka zona me ndërtime të hershme. “Kemi zbuluar ndërtime për të cilat nuk dinim më parë për ekzistencën e tyre, por që janë nën xhami dhe që i përkasin periudhave më të hershme.

Do më pëlqente të rikthehesha dhe të vazhdojmë punën që kemi ndërmarrë për studimin e këtij monumenti, por edhe të eksploronim edhe atë që është më e hershme”, tregon ajo. Etleva Nallbani, drejtoreshë e kësaj ekspedite thotë se të dhënat e reja dëshmojnë për kulturat e ndryshme të periudhës otomane, por edhe më herët se aq. Puna kërkimore e arkeologëve do të vijojë deri në fund të këtij muaji, ndërsa të dhënat historike të nxjerra së fundmi janë dërguar pranë Institutit Arkeologjik të Qendrës së studimeve Albanologjike për hulumtime të mëtejshme.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 08:07

Pëllumb Rira është skulptor, piktor, qeramist, i cili vjen nga një familje me tradita në artin pamor.

Postuar: 13/10/2019 - 08:05

Opereta “Die Fledermaus” vjen për publikun në teatrin “Bylis” në qytetin

Postuar: 13/10/2019 - 08:02

Dekada me aktivitetin artistik, aktorja Marilda Furxhi ka sjellë personazhe të ndryshme në skenën

Postuar: 12/10/2019 - 08:05

Drama “Xhelatët” e autorit  McDonagh është vepra e parë, që çeli sezonin artisti

Postuar: 12/10/2019 - 08:03

Vepra "Carmina Burana", kompozimi i Carlf Orff për herë të parë vjen në versionin e saj

Postuar: 12/10/2019 - 08:01

Akademia e Shkencave e Shqipërisë përmes një letre drejtuar Akademisë Suedeze në Stokholm shpreh

Postuar: 12/10/2019 - 08:00

Artistët e cirkut shprehen se institucioni është në një ngërç administrativ dhe përgjegjësia ësht