Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Karnavalet e Korçës” nga Altin Basha, pesë çmime në “KoKoFest”

Postuar: 10/09/2019 - 07:40

Shfaqja teatrore "Karnavalet e Korçës" me regji nga Altin Basha rrëmbeu pesë çmime në festivalin e komedisë “KoKoFest”, që u zhvillua në qytetin e Korçës. Regjia më e mirë Altin Basha, aktorja më e mirë Ilire Vinca, aktori më i mirë dytësor Besart Sllamniku si dhe kostumografia më e mirë Iliriana Loxha Basha. Teatri Kombëtar i Kosovës u prezantua në festival me “Karnavalet e Korçës” shkruar nga Spiro Çomora dhe me regji nga Altin Basha, e cila deri tani edhe në skena të tjera ka gjetur vlerësimin e publikut. Në festivalin që u zhvillua në teatrin “Andon Zako Çajupi”, dy aktorë nga komedia "Kumarxhiu" që e solli në skenë trupa e teatrit “Migjeni” të Shkodrës u vlerësuan gjithashtu me çmime. Aktorja më e mirë joprotagoniste Linda Jarani dhe aktori më i mirë i ri Indri Qyteza Shiroka. Ky festival tashmë ka krijuar traditën e tij në qytetin e Korçës, ku dhe këtë vit në edicionin e gjashtë për disa net me radhë në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi” për publikun u shfaqën vepra teatrore shqiptare dhe të huaja.Festivali nisi mbrëmjen e 2 shtatorit për të vijuar deri më datë 8, ku nata e fundit solli dhe ndarjen e çmimeve. Juria e këtij viti ishte e përbërë me aktorë të njohur. Me kryetar jurie Ndriçim Xhepën, pjesë e saj ishin dhe aktoret Yllka Mujo, Olta Daku, Eva Alikaj dhe Drita Karanga, që është aktore e teatrit të Shkupit. Komedia “Karnavalet e Korçës” shkuar nga Spiro Çomora me regji nga Altin Basha ishte më parë dhe në teatrin antik të Butrintit. Kjo vepër teatrore mori pjesë në edicionin e 17 të festivalit ndërkombëtar “Butrinti Summer Festival 2019”. Komedi lirike ka subjekt fatin e dy prindërve për të zgjidhur fatin martesor të vajzës së tyre. Në regjinë e Altin Bashës ngjarja zhvillohet në provat e korit të qytetit, që përgatiten për koncertin e karnavaleve, prandaj ka shumë muzikë dhe këngë korale korçare. Një shfaqje ndryshe, gjysëm muzikore me solo, duete e kuartete. Por e gjitha kjo ka qenë një punë e madhe për aktorët me prova skenike dhe muzikore çdo ditë, ku ata vetë në shfaqje luajnë në instrumente, në piano dhe mandolina. Spiro Çomora (Korfuz, 31 janar 1918 - Tiranë, 1973) ishte mbledhës folklori, gjyqtar, satirist, përkthyes, poet dhe komediograf shqiptar. Skena e tërhoqi Spiro Çomorën qysh herët dhe shkroi dialogje, intermexo, skeçe, pjesë me një akt, etj, të cilat u botuan e u vunë edhe në skenë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 14:45

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende banojnë shqiptarë ortodoksë dhe pak vllehë.

Postuar: 06/12/2019 - 07:30

Aktorja Luiza Xhuvani u nderua me çmimin "Aktorja më e mirë " për rolin Medeas, në fest

Postuar: 06/12/2019 - 07:28

Komedia “Zyrtarisht beqare” vepër e autorit të njohur Ali Vardar erdhi premierë në sk

Postuar: 06/12/2019 - 07:27

Në Galerinë Kombëtar të Arteve pritet të hapet për publikun ekspozita "Tirana Patience"

Postuar: 06/12/2019 - 07:25

Rrejti i galerive në vend nuk funksion si duhet.

Postuar: 05/12/2019 - 07:37

Aktorja shqiptare me famë botërore Eliza Dushku bashkohet me të tjerë artistë, që janë solidarizu

Postuar: 05/12/2019 - 07:36

Filmi “Takim në ajër” vjen së shpejti premierë për publikun në ekranin e kinemasë.