BREAKING NEWS

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e Posaçme merr vendimin për Nuredin Dumanin, pasi ‘zbërtheu’ prapaskenat e errëta të bandave që veprojnë në vendin tonë

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e
x
BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x

Kultura

Katër aktorë të Teatri Kombëtar, këtë mbrëmje me krijimtarinë e autorëve shqiptarë dhe të huaj

Katër aktorë të Teatri Kombëtar, këtë mbrëmje

Katër aktorë të Teatrit Kombëtar bëhen bashkë në një mbrëmje me krijimtarinë e autorëve shqiptarë dhe të huaj. Poezi dhe prozë do të interpretohen nga aktorët Olta Daku, Helidon Fino, Erjona Kakeli dhe Lulzim Zeqja. Krijimtaria që do të vijë në programin artistik online të Teatrit Kombëtar këtë mbrëmje është nga autorët Ylli Demneri, Robert Burns dhe Charles Baudelaire. Teatri Kombëtar shprehet se kjo mbrëmje vjen në pritje të rikthimit në skenë me produksionin madhështor “Coriolanus”. “Ju ftojmë të na ndiqni me aktivitet tona online duke filluar nga nesër: poezi dhe prozë nga autorë shqiptarë dhe të huaj, 21 janar, ora 19:00, Facbook”, bënte me dije Teatri Kombëtar të enjten. Aktorët Olta Daku, Helidon Fino, Erjona Kakeli dhe Lulzim Zeqja janë emra të njohur të skenës sonë teatrore, me vlerësime për rolet që kanë sjellë para publikut në shfaqje të ndryshme. Teatri Kombëtar këtë fundjavë do të vijojë me programin artistik online, por ka bërë me dije se fundjavën që vjen do të jetë në skenë me produksionin “Coriolanus”. Në këtë program artistik, i cili zhvillohet online sipas institucionit për shkak të Covid-19, do të jenë me lexime artistike dhe vepra që janë në “Netët e leximit të dramës shqipe”. Sipas teatrit, më datë 22 janar vjen një prej këtyre veprave teatrore. ““Duke pritur Gobon” lexim artistik, 22 janar ora 19:00. Pjesë e projektit “Netët e leximit të dramës shqipe””, njofton më herët institucioni. Në këtë program ndërtuar online janë dhe pjesë nga cikli edukativ, që u zhvillua më parë në Teatrin Kombëtar. Historia e dramaturgjisë shqiptare nga prof. Josif Papagjoni, 23 janar ora 19:00, pjesë e ciklit edukativ - leksione për teatrin. “Duke pritur Gobon” që do të jetë lexim artistik të shtunën është një vepër e autorit Armand Bora.

Autorët

Ylli Demneri është shkrimtar dhe artist i imazhit. Ai ka pasur një përvojë të shkurtër në kinematografi. Prej disa vitesh i është kushtuar edhe poezisë dhe prozës. Deri më tani ka botuar disa libra si “Më kujtohet”, “E dashura A.”, “Block-notes” apo dhe “Njëqind e njëmbëdhjetë haiku”. Robert Burns, një autor i famshëm skocez. Puna e poetit u vlerësua shumë jo vetëm në atdheun e tij, ku ai u konsiderua një poet i shquar popullor. Poezia e tij e thjeshtë, dhe në të njëjtën kohë "e gjallë", emocionale, shprehëse është përkthyer në një numër të madh gjuhësh, duke formuar bazën e shumë këngëve. Periudha fillestare e krijimtarisë përfshin gjithashtu "John Barleycorn" 1782, "Lypsarët gazmorë" 1785, "Panairi i Shenjtë" 1786, etj. Poeti shpejt u bë i njohur në të gjithë Skocinë. Charles Pierre Baudelaire ishte një poet francez, i cili gjithashtu prodhoi vepra të shquara si një eseist dhe kritik arti. Poezitë e tij shfaqin mjeshtëri në trajtimin e rimës dhe ritmit, përmbajnë një ekzotizëm të trashëguar nga romantikët, por bazohen në vëzhgimet e jetës reale.