BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Kultura

Kineastët kundër Ministrisë së Kulturës: Dëgjesat për strategjinë e kulturës formale, ne nuk kemi industri të filmit

Kineastët kundër Ministrisë së Kulturës: Dëgjesat

Ministria e Kulturës po zhvillon këto ditë dëgjesa publike për strategjinë kombëtare të kulturës, por për kineastët nuk shërbejnë për të zgjidhur problemet në fushën e kinematografisë në vend. Takimi më i fundit i zhvillua mes kineastëve dhe zëvendësministres së Kulturës Valbona Shujaku, sipas tyre ishte formal dhe nuk solli asgjë të re. Kineasti Edmond Topi, shprehet se problemi më i madh është mungesa e industrisë së filmit në vend. “Dëgjesat po i bëjnë si gjëra fare formale. Zëvendësministrja t’ju them të drejtën nuk merr vesh shumë nga kjo punë. Dëgjesa do të thotë, që ata paraqesin një optikë të tyre, pra materialin për politikat kinematografike në vend, për ndryshimet, për përmirësimin, e cila nuk ndodhi. Ky takim m’u duk fare formal, sepse është formulë e gjetur gabim. Në takime nuk ndodh ndonjë gjë e re. Problemi më i madh është, që ne nuk kemi industri ekzistente të filmit, ne nuk kemi politika të mirëfillta të filmit”, pohon kineasti Edmond Topi. Sipas tij, sot në vendin tonë duhet menduar për politika që të jenë afatgjata, dhe jo brenda mandatit të një qeverie. “Ne nuk kemi akoma një ent, i cili është përgjegjës i ngarkuar nga ligji, për politikat e filmit në vend. QKK në rregulloren e saj dhe në ligj nuk është përgjegjëse për politikat e filmit, është për organizimin e prodhimit të filmit, etj. Kosova ka një drejtori, që merret me politikat e filmit, sepse politikat janë shumë më afatgjata se sa mandati i një kryetari të qendrës. Pra politikat e filmit nuk mund të bëhen nga mandati i një kryetari, duhet të jenë më afatgjate dhe se mandatet e qeverive. Në këtë rast ne nuk e gjejmë”, pohon regjisori Edmond Topi. E rëndësishme sipas kineastit, duhet të jetë që paratë që hidhen për filmin të kthehen për të parë prodhimin kinematografik. “Kineastët, që përgjithësisht janë bërë të gjithë producentë janë të interesuar të rritet buxheti i filmit, në mënyrë që ata të marrin shumë më tepër para për të bërë filmat e tyre. Por në industrinë e filmit është një koncept shumë më i gjerë se sa produkti. Ne jemi përpara një fakti, që taksapaguesit, pra komuniteti investon para në kinematografi. Këto para duhet ta bëjnë ciklin e plotë dhe ti rikthehen komunitetit, pra shikuesit. Paratë që hidhen për film, duhet të kthehen për të parë filmin. Brenda tij ka festivale, shitje filmi, etj. Në këtë llogjikë përveç produksionit pra prodhimit të filmit, ne duhet të bëjmë politika për ndërtimin e rrjetit të kinemave, sepse filmi bëhet për shikues”, vijon Edmond Topi.

Rikthimi i spektatorit në kinema

Regjisori Edmond Topi shprehet se duhet të punohet për rikthimin e spektatorit në kinema, kjo duhet të jetë detyrë e politikbërësve të filmit. “Ne në Shqipëri nuk kemi as rrjetin e kinemave, duke qenë se spektatori është mësuar me kinemanë, ne nuk na funksionon. Ne na duhet një politikë e rikthimit të spektatorit në kinema. Spektatori ka harruar të shkojë në kinema dhe është detyrë e politikbërësve të filmit, që të bëjë politika për ta kthyer spektatorin në kinema”, vijon kineasti Topi. Duke folur për problematikat, në reagimin tij kineasti Edmond Topi shprehet se asgjë nuk ka ndryshuar përballë problematikave, që dihen prej vitesh. “Nuk ka ndryshuar gjë nga takimet, që bëhen. Këtë herë nga ministria duhet të na vinin me një strategji dhe ne diskutojmë për strategjinë. Por thuhet do mblidhemi për strategjinë dhe unë nuk dëgjoj asgjë. Unë e quajta këtë një gjë fare formale nga takimet që quhen dëgjesa, por nuk janë dëgjesa nëse nuk kanë gjëra konkrete. Halle e kinemasë tek ne janë pafund. Ne ajo që na mungon është politika me terma afatgjatë për kinemanë në vend”, shprehet Edmond Topi. Për kineastin Skënder Jaçe, me rëndësi në këtë takim midis grupeve të interesit, shoqatave, krijuesve, producentëve dhe shtëpive filmike ishte funksionimi në të ardhmen i ligjit për kinematografi. “Mbrojtja e të drejtës së autorit, rregullimi i ligjit për funksionimin sa më të plot të kinematografisë shqiptare, dhe me produksionet e huaja, gjë që do të bëjë më transparent funksionimin midis produksioneve dhe Qendrës Kombëtare të Kinematografisë. Synimet janë të qarta, revolucion i plotë me filmin në botën e dixhitalizuar, që na rrethon”, pohon Jaçe. Në reagimet e tyre kineastët thanë se buxheti vazhdon të jetë problem për filmin, që sjell jo pak vështirësi.

Nga Julia Vrapi