BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Kultura

Kisha e Shën Marisë në Niçë, një ndërhyrje për ta shpëtuar

Kisha e Shën Marisë në Niçë, një ndërhyrje

Kishën e Shën Marisë në fshatin Niçë është objekt kulti, pjesë e trashëgimisë kulturore. Në këtë objekt ka nisur një ndërhyrje për shkak të problematikave që mbart. Ministrja e Kulturës Elva Margariti  shprehet se është një ndërhyrje falë ndihmës financiare të familjeve me orgjinë nga kjo zonë, që janë bërë bashkë me shtetin. “Kënaqësi kur komuniteti dhe shteti bëhen bashkë për të shpëtuar trashëgiminë kulturore dhe shpirtërore. Prej ditësh ka nisur një ndërhyrje shpëtimi në Kishën e Shën Marisë, në fshatin Niçë, pasuri kulturore shumë e rëndësishme në zonë dhe në qarkun e Korçës. Një ndërhyrje falë ndihmës financiare të familjeve me origjinë nga kjo zonë dhe shoqata kulturore Nica Vllahe”, thotë Margariti në një status të saj në Facebook. Ministrja e Kulturës ka ndarë disa imazhe nga puna që po bëhet në këtë objekt, dhe thotë se është ekipi i Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore të Korçës që po e realizon këtë ndërhyrje. “Kjo ndërhyrje shpëtimi konsiston në restaurimin e kambanarisë dhe çatisë të nartekstit, të cilat rrezikonin shembjen. Ekipi i DRTK Korçë po qëndron prej ditësh në një teren të vështirë për të realizuar këtë ndërhyrje të rëndësishme. Një falenderim për kontributin financiar të komunitetit, punën e palodhur të ekipit të DRTK Korçë si dhe mbështetjen e Bashkisë Pogradec për këtë nismë shpëtimi. Trashëgimia është e të gjithëve”, shprehet ministrja e Kulturës. Kisha e Shën Marisë në Niçë është një objekt i ndërtuar në vitin 1749 mbi gurthemelin shekullor të një kishe të hershme. Kisha është një dëshmi e qartë e qytetërimit dhe zhvillimit, e cila dikur u restaurua në fillim të Luftës të Parë Botërore nga vullnetarët e trupave franceze dhe banorët e zonës. Piktura murale në brendësi të saj shfaq disa skena të rralla dhe unike, të pikturuara nga vëllezërit Jeromonahu dhe autorë të tjerë të panjohur.