BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x
BREAKING NEWS

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të plotë po i mbush xhepat me para Vladimir Putinit, ja prapaskenat e bujshme

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të
x

Kultura

Kisha e Shën Ndout, Margariti: U përfshi në programin “EU4Culture”

Kisha e Shën Ndout, Margariti: U përfshi në programin

Kisha e Shën Ndout në Kepin e Rodonit i është nënshtruar një procesi restaurimi. Objekti monument kulture është përfshirë në programin “EU4Culture” mbështetur nga BE. Ministrja e Kulturës Elva Margariti inspektoi nga afër punimet në këtë kishë dhe shprehet se është një prej monumenteve me bukuri arkitektonike. “Inspektuam nga afër punimet në Kishën e Shën Ndout në Kepin e Rodonit, një prej monumenteve me histori e bukuri arkitektonike, por edhe peizazhi rrethuar. Pas dëmtimeve të tërmetit 2019, ky objekt u përfshi në programin “EU4Culture”, mbështetur nga Bashkimi Europian dhe zbatuar nga UNOPS. Kanë përfunduar punimet konsoliduese e restauruese, për të vijuar me pikturat murale e shumë shpejt ajo do të mirëpresë komunitetin e besimtarëve dhe turistët që admirojnë bukurinë e këtij objekti”, shprehej të enjten në një status të saj ministrja Margariti. Ministrja thotë se është me shpresën që në fund të këtij muaji të presë besimtarët. “Punimet restauruese po shkojnë drejt përfundimit, me shpresën që në fund të këtij muaji të mirëpresë sërish besimtarë e vizitorë”, thotë ajo më tej. Kisha e Shën Ndout është një ndër kishat më të dëgjuara në periudhën e Mesjetës. Kjo edhe për shkak të ndërtimeve që bëri Skënderbeu në zonën e Kepit në shekullin XV. Për ndërtimin e kësaj kishe është përdorur teknika bizantine e klausonazhit si dhe mjaft analogji me kishat bizantine, gjë që dëshmon për vijimësinë e traditës bizantine. Po ashtu, në planin ndërtimor dallohen edhe elementë të arkitekturës romanike dhe gotike. Ndër fragmentet e ruajtura nga piktura murale, në pjesën e poshtme qendrore të absidës lindore paraqitet një shqiponjë dykrenore ndërsa më djathtas, një kalorës i ri pa mjekër dhe dy shpendë. Për shkak të vlerave të saj Kisha e Shën Ndout është njëra nga pikat e vizitueshme nga turistët vendas e të huaj.