BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Kultura

Komedia “NjëMi.com”, premierë për publikun kryeqytetas në skenën e teatrit Metropol

Komedia “NjëMi.com”, premierë për publikun

“NjëMi.com” vepër e autorit Hivzi Sulejmani me regji nga Aldi Hysotoçi vjen premierë në skenë në kuadër të festivalit “Metrofest”, që po zhvillohet në teatrin Metropol. Kjo vepër e arkivit, do të sillet në skenë nga aktorë të njohur të teatrit në vend, por dhe emra të rinj. Komedia vjen premierë mbrëmjen e së enjtes në skenën e Metropolit, për të vijuar dhe net të tjera për publikun. Komedia me tre akte bën fjalë për Skercon, një nëpunës shtetëror, që ka aspirata për t’u bërë ministër. Në fund të fundit, pse të mos bëhet? Edhe gruaja e tij është dakord, që ai e meriton. Ditët e Skercos janë të ngarkuara me hallet e këtij populli, që nuk kënaqet kurrë dhe nuk ta di as për faleminderit. Ndërkohë që ëndrrat për përfitime të reja vazhdojnë, portieri i sjell Skercos vendim nga lart. A do të ngrihet Skerco në përgjegjësi, apo do të rrëzohet fare? Kjo është vepra, që do të jetë në skenë në datat 24, 25, 26, 27 tetor, nën interpretimin e aktorëve Arjon Osmani, Dritan Boriçi, Enisa Hysa, Eriona Kakeli, Gëzim Rudi, Pamela Rexhepi dhe Theodhora Dhimo. Puna për këtë vepër ka nisur para disa kohësh në teatrin e Metropolit dhe regjisori Aldi Hysotoçi tregon se për herë të parë vjen në skenën teatrore në Shqipëri. Sipas tij, e shkruar në vitin 1938 nga autori kosovar Hivzi Sulejmani, kjo vepër është vënë vetëm atë kohë njëherë në skenë për publikun. “Vepra është shkruar më 1938 dhe është vënë njëherë në skenë gjatë asaj kohe, ku ka pasur sukses në Kosovë. Nga 1938 e deri më sot nuk është vënë më, dhe rikthehet pas atij viti, që u vu në skenë. Nga hulumtimet e mia unë kam gjetur, që në 1938 ajo është vënë në skenë nga një trupë jo profesioniste”, pohon Hysotoçi. Titulli origjinal i veprës teatrore shkruar nga Hivzi Sulejmani është “Një mi në xhep”. Regjisori Aldi Hysotoçi, pohon se këtë pjesë ai e ka rishkruar, duke ruajtur strukturën e autorit. “Kur m’u dha kjo vepër ajo ishte një satirë në tre akte, e cila përcillte një problematikë shumë larg jetës sonë, fliste për vitet 1938 në Kosovë. Kishte pak problematika politike dhe më shumë se sociale. Por unë e mora veprën dhe për rreth dy muaj e kam rishkruar. Kam mbajtur strukturën e autorit të pjesës Hivzi Sulejmani, por kam shtuar dhe dy karaktere të tjerë, që i japin një lloj intensiteti më të madh veprës”, tregon regjisori.

Problemet në shfaqje

Edhe pse e shkruar në 1938, sipas regjisorit Aldi Hysotoçi kjo vepër teatrore vjen në kohë. Sipas tij, vepra ka ardhur në 2019 kur ne përballemi me shumë problematika, siç janë moszgjidhja e problemeve nëpër zyra të ndryshme, dhe këto shumë kollaj thuhet se mund të zgjidhen online. “Batuta kryesore e kësaj komedie të zezë, tregon se sa lehtë është të thuash dhe të anashkalohet, po a është e përgatitur popullsia dhe qytetarët shqiptarë, që gjithçka ta zgjidhin online? Ne do ta shohim në këtë shfaqjen teatrore” pohon regjisori. Komedia nesër në mbrëmje shënon premierën në skenë, por sipas regjisorit Aldi Hysotoçi janë pesë shtylla kryesore të ndërtuara në këtë vepër. “E para janë problemet familjare, që do të thotë karriera dhe familja. Ne shohim se si e vuan karrierën e njërit prej bashkëshorteve fëmija dhe gruaja. Problemi i dytë është dhuna verbale, që ushtrohet në zyra ndaj njerëzve, që kanë halle. Më pas është dhuna seksuale apo verbale, që bëhet nga eprori kundrejt nëpunësit të tij. Problematika e 5 është heshtja jonë. Pse shoqëria hesht? Të gjitha këto probleme nuk ekzistojnë pa heshtjen tonë. Ne e kemi analizuar dhe jemi përpjekur të sjellim një komedi, që na provokon”, shprehet më tej regjisori Hysotoçi. Festivalin i veprës shqiptare të arkivit “Metrofest”, këtë vit i është dedikuar komedisë në Metropol.

 Nga Julia Vrapi