BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Kultura

Kompozimet, me fragmente shkrimesh e poezish të autorit Gianni Rodari në TKOB

Kompozimet, me fragmente shkrimesh e poezish të autorit Gianni Rodari

Mësuesit e Shkollës Jazz të Konservatorit "Carlo Gesualdo da Venosa" të Potenzës do të sjellin kompozimet origjinale, me fragmente shkrimesh e poezish të shkrimtarit, poetit dhe mësuesit të madh e vizionar italian, Gianni Rodari. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit shprehet se krahas këtyre kompozimeve origjinale, edhe një album i rëndësishëm i kantautorit të njohur, Sergio Endrigo, për të cilin Gianni Rodari është kujdesur për të gjithë pjesën letrare, do të vijë për kënaqësinë e artdashësve të muzikës jazz. “Koncerti do të zhvillohet më 22 nëntor, ora 20:00, në hollin koncertor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit”, thuhet në faqen e institucionit. Xhani Rodari (23 tetor 1920 - 14 prill 1981) ka qenë një shkrimtar dhe gazetar italian, i mirënjohur për librat e tij për fëmijë. Ai fitoi çmimin “Hans Christian Andersen” në vitin 1970 dhe konsiderohet si autori italian më i njohur për fëmijë i shekullit të njëzet. Çmimi “Hans Christian Andersen” për letërsinë për fëmijë i dha atij një reputacion të gjerë ndërkombëtar, si shkrimtari më i mirë modern për fëmijë në italisht. Librat e tij janë përkthyer në shumë gjuhë, madje edhe në gjuhën shqipe, por vetëm pak janë përkthyer në gjuhën angleze. Koncerti që do të zhvillohet nesër në mbrëmje në hollin koncertor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit (TKOB) vjen në vijim dhe të tjera shfaqjeve dhe koncerteve, që janë zhvilluar gjatë këtij sezoni artistik nga ky institucion. Gjatë këtij sezoni artistik në skenë kanë qenë kryevepra botërore, por nuk kanë munguar dhe shfaqje që janë vënë në skenë për fëmijët. Në vijim të kalendarit artistik do të vijohet me të tjera shfaqje për publikun.