Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Koncert i artistëve austriakë në skenën e arteve në Tiranë

Postuar: 21/11/2019 - 07:31

Artistët Austriakë Michael Schmiedhammer (piano) dhe Johannes Kretz (elektroakustikë) mbajtën një koncert në Universitetin e Arteve. Programi i koncertit përmbante vepra për piano solo nga Mozart, Debussy dhe Schmiedhammer, sikurse dhe për piano dhe elektroakustikë nga Johannes Kretz. Ndërveprimi mes elektroakustikës dhe instrumenteve muzikorë është një fenomen i rrallë në Shqipëri, ndërkohë që në mbarë botën aplikohet prej kohësh. Kësisoj koncerti i artistëve austriakë mund të konsiderohet ndër koncertet më të veçanta të axhendës kulturore në vendin tonë. Kjo jo vetëm për shkak të kombinimit mes një instrumenti tashmë tradicional, sikurse është piano, dhe teknologjisë së fundit në funksion të krijimtarisë muzikore, por sidomos për nivelin e lartë artistikë që u dëshmua nga artistët. Për publikun kryeqytetas tingëlloi mjaft origjinal dhe i çuditshëm, fakti që Kretz, interpretonte dhe ndërvepronte me pianistin Schmidhammer, nëpërmjet tabletit të tij. Koncerti në fakt, të krijonte përshtypjen e një rrugëtimi të këndvështrimit artistik, që kompozitorët austriakë kanë pasur, dhe kanë rreth mundësive të pafundme që mund të ofrojë instrumenti i pianos, ku sigurisht qasjen më origjinale e përfaqësonte kombinimi mes këtij instrumenti dhe teknologjisë. Koncerti i Kretz dhe Schmidhammer, mbështetur nga Ambasada Austriake, erdhi në përfundim të një masterclass tre ditor që prof. Johannes Kretz mbajti për studentët e Fakultetit të Muzikës në Universitetin e Arteve Tiranë. Masterclass i Kretz, mbajtur në kuadër të bashkëpunimit mes Departamentit KMDP në Universitetin e Arteve Tiranë dhe Departamentit të Kompozicionit, Elektroakustikës dhe Inxhinierisë së Zërit në Universitetin e Muzikës dhe Arteve Interpretuese Vjenë, u përqendrua në mundësitë që ofron sot teknologjia e fundit për krijimtarinë muzikore artistike. Ky bashkëpunim, sipas shefit të departamentit KMDP në Universitetin e Arteve Tiranë, prof. asoc. Dorian Çene, synon të zhvillohet në të ardhmen sidomos për sa i përket drejtimeve që kanë të bëjnë me teknologjinë në muzikë çka, për studentët do të sjellë një qasje më praktike ndaj tregut të punës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 07:35

Sopranoja e njohur shqiptare Inva Mula së bashku me të tjerë artistë ngjiten të dielën në skenë, në një mbrëmje humanitare për prekurit nga tërmeti, që goditi vendin tonë.

Postuar: 07/12/2019 - 07:34

“Kopshti i qershive”, një nga veprat më të njohura shkruar nga Anton Çehov këtë mbrëm

Postuar: 07/12/2019 - 07:32

Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në bashkëpunim me Ambasadën Franceze në Tiranë, në kuadër

Postuar: 07/12/2019 - 07:30

Ministria e Kulturës nuk ka pasur në vëmendje sa duhet jetën artistike në vend.

Postuar: 06/12/2019 - 14:45

Është e trishtë historia e Negovanit.

Postuar: 06/12/2019 - 07:30

Aktorja Luiza Xhuvani u nderua me çmimin "Aktorja më e mirë " për rolin Medeas, në fest

Postuar: 06/12/2019 - 07:28

Komedia “Zyrtarisht beqare” vepër e autorit të njohur Ali Vardar erdhi premierë në sk