BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Kultura

Koncerti “Kontrapunkt” me tingujt e pianos në TKOB

Koncerti “Kontrapunkt” me tingujt e pianos në TKOB

Kryeveprat më të bukura të literaturës pianistike botërore dhe shqiptare erdhën me koncertin recital "Kontrapunkt” me pianistin Marin Gjollma. Koncerti “Kontrapunkt” u zhvillua në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit në vijim dhe të tjera veprimtarive këtë sezon artistik. TKOB shprehet se është shtëpia e të gjithëve, ku përkrahen e promovohen talente të artistëve të rinj, dhe jo vetëm. “Tingujt e pianos u shkrinë magjishëm në errësirën e natës, me koncertin recital "Kontrapunkt", duke mbledhur në hollin koncertor dashamirës të artit, për të përjetuar në tempullin tonë të muzikës kryeveprat më të çmuara të literaturës pianistike botërore, nga pianisti virtuoz, Marin Gjollma”, thuhet nga TKOB në faqen e tij që ka ndarë dhe foto të koncertit në rrjete sociale. Pianisti Marin Gjollma është një emër i njohur për publikun edhe me koncerte të tjera, që ka zhvilluar më parë. Koncerti që u zhvillua disa ditë më parë në hollin koncertit të TKOB vjen në vijim të aktivitetit të tij artistik në fushën e muzikës. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit pas këtij koncerti me pianistin Gjollma së shpejti sjell një tjetër koncert për publikun. “Ju mirëpresim në koncertin e datës 19 maj "Tingujt e Luftës së Parë Botërore"!”, shprehet TKOB. Vepra shqiptare dhe të huaja janë pjesë e kalendarit artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit gjatë vitit 2023. Drejtoresha e TKOB Abigeila Voshtina gjatë prezantimit të kalendarit artistik më parë u shpreh se përmban një program me synim rritjen e cilësisë artistike. Kalendari vjetor përmban disa nga kryeveprat e Verdit, por veçantia e programit sipas saj drejtoreshës së TKOB më parë qëndron tek risitë. Mes shfaqjeve drejtoresha Abigeila Voshtina tha se dallohen tituj veprash që vijnë për herë të parë në skenën shqiptare, ashtu sikurse ka edhe rivënie të disa veprave, që kthehen pas shumë vitesh në skenë.