BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Kultura

Konferenca e V Mbarëkombëtare e Arkivistikë bën bashkë ekspertët dhe studiuesit

Konferenca e V Mbarëkombëtare e Arkivistikë bën bashkë

Konferencën e V Mbarëkombëtare të Arkivistikës bëri bashkë ekspertë dhe studiues të arkivave të vendeve shqipfolëse, si dhe të arkivave të rajonit. Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, në bashkëpunim me komunën e Tuzit në Mal të Zi, zhvilluan konferencën, ku si çdo vit u diskutuan për problematikat, metodologjinë e studimit, digjitalizimin dhe përmirësimin e infrastrukturës së përmbajtjes, inovacionin, si dhe vizionit të punës së arkivave në realitetet e sotme. Hapja e konferencës u përshëndet nga drejtori i DPA-së, prof. asoc. dr Ardit Bido, kryeshefi i Agjencisë së Arkivave të Kosovës mr.sc. Bedri Zyberaj si dhe zyrtari i komunës së Tuzit, Mark Lucgjonaj. Konferenca u zhvillua në Tuz të Malit të Zi dhe dr. Ardit Bido drejtor i DPA tha mes të tjerave se arkivat e kombit tonë janë një.

“Është kënaqësi e veçantë për mua që së fundmi, Konferenca Mbarëkombëtare e Arkivistikës po zhvillohet në Tuz, po zhvillohet në malësi, sepse që kur e kemi nisur këtë konferencë të përbashkët mbarëkombëtare të arkivistikës në fakt ne kemi vendosur që kjo do të jetë konferencë e shqiptarëve ngado. Jo si pikëpamje nacionaliste po si një pikëpamje thellësisht patriotike dhe profesionale. Arkivat e kombit tonë janë një. Mund të jenë të ndara ne institucione të ndryshme, mund të jenë të ndara në shtete të ndryshme po kur vjen fjala për historinë tonë ajo histori është kombëtare”, tha Bido. Kryeshefi i Agjencisë së Arkivave të Kosovës mr.sc. Bedri Zyberaj u shpreh me falënderime për komunën e Tuzit, që me përkrahjen e me mbështetjen që iu dha dy institucioneve për të mbajt Konferencën e V në Tuz, i dha një dimension tjetër. Për zyrtarin e komunës së Tuzit, Mark Lucgjonaj është e rëndësishme që dy institucione, siç janë arkivi i Kosovës dhe i Shqipërisë të organizojnë së bashku Konferencën e V Mbarëkombëtare në malësi. “Ndihem i lumtur që kjo sallë sot mirëpret kaq shumë njerëz të letrave, të studimeve, të atyre që çdo ditë të jetës së vet ia kushtojnë kulturës, historisë, kombit, gjuhës, kujtesës, pra atdheut”, tha Lucgjonaj. Temat e diskutuara kishin të bënin specifikisht me arkivistikën, të drejtat e njeriut dhe me historinë e arkivave apo institucioneve arkivore në zonat shqipfolëse. Në fokus ishin çështjet që kanë të bëjnë me arkivat, përgjegjësinë, aksesin në të dhënat dhe mbrojtja e të dhënave personale, bashkëpunimi rajonal në fushën e arkivave dhe trashëgimisë kulturore arkivore, trafiku ilegal i trashëgimisë dokumentare, etika dhe arkivat, ndryshimet klimaterike dhe arkivat, trajnimi arkivor, etj.