BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x
BREAKING NEWS

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi i jashtëzakonshën i PS, ja kush e shoqëronte kryeministrin Rama në momentin e hyrjes dhe gjesti i tij që tërhoqi vëmendjen (VIDEO-LIVE)

Pamje spektakolare/ Nis Kongresi  i jashtëzakonshën i PS, ja kush e
x
BREAKING NEWS

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e mirë, ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Situata e COVID-19 në vendin tonë, Ministria e
x
BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x

Kultura

Konferenca për 100 vjetorin e lindjes së Arshi Pipës, studiuesit: Vazhdon censura ndaj tij

Konferenca për 100 vjetorin e lindjes së Arshi Pipës, studiuesit:

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Arshi Pipës, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit kujtoi veprën duke bërë bashkë në një takim studiues dhe njohës të figurës së tij. Ne? konferencën ne? hape?sirat e Qendre?s Kombe?tare te? Librit dhe Leximit referuan njohe?s te? vepre?s se? tij, si dr. Primo Shllaku, dr. Leka Ndoja, profesori Hektor Çiftja, botuesja e “Princit” Irena Buzi, si dhe studiuesja Luljeta Prençi. Takimi u përshëndet edhe nga nipi i Arshi Pipës, Plator Kalakula, që ndau me të pranishmit momente të jetës së Pipës. Alda Bardhyli, drejtoreshë e Qendrës së Librit dhe Leximit në fjalën e saj çmoi figurën e Pipës dhe mendimin e tij kritik në periudhën e soc-realizmit. “Arshi Pipa krijoi një shkollë të mendimit dhe kritikës letrare, por ajo që shihet si vlerë e Pipës është fakti që krijoi një lloj tjetër modeli të kritikës letrare në kushtet e soc-realizmit. Kemi dy lloj kritikash, një mënyrë sesi kritika i shikonte veprat e asaj periudhe dhe tjetra ishte mënyra se si Pipa, një autor që vinte nga një botë e lirë e pa dhe e studioi letërsinë shqipe”, tha Bardhyli. Në fjalën e tij studiuesi Primo Shllaku u shpreh se sheh ende një censurë ndaj figurës së Pipës. “Arshi Pipa është i vonuar dhe vazhdon një censurë ndaj tij. Ai ka trazuar traditën e re dhe të vjetër të kritikës dhe studimeve shqiptare”, tha studiuesi Shllaku. Botuesja Irena Buzi në këtë takim vlerësoi figurën e Pipës si një kritik i rrallë i letrave shqipe, dhe kujton një të veçantë të tij që janë shkrimet nëpër letra cigareje. “Një vepër monumentale ishte libri i tij në një ekspozitë arti. Një ngjarje të atillë të kujton se si Jul Cezari do kalonte nga një breg në një breg tjetër. Me një dorë mbante letrën e shkruar dhe me një dorë bënte notin vetëm për mos ta lagur letrën ose si veprat e arta ku është shkruar Epi i Gilgameshit. Pipa për mua ka qenë një model i jashtëzakonshëm, që më ka edukuar si studiues dhe si kritik arti, si filozof dhe si poet”, u shpreh botuesja. Të tjerë studiues që çmuan figurën e Pipës ishin Luljeta Prenci dhe Hektor Çiftja. Se? shpejti do te? vije? ne? libër "Letërkëmbimi CAMAJ-PIPA, 1959-1992". Vepra pe?rmban një letërkëmbim gati gjysme?shekullor mes dy prej personaliteteve me? te? shquara e me? ndikuese ne? letrat shqipe ne? diaspore?n antikomuniste shqiptare si dhe ne? jete?n publike te? ke?tyre viteve demokraci: Arshi Pipe?s dhe Martin Camajt. Arshi Pipa lindi më 28 korrik të 1920 në Shkodër dhe u nda nga jeta më 20 korrik 1997 në Washington.