Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konkursi për krijimtarinë muzikore, sot ndarja e çmimeve

Postuar: 14/12/2018 - 07:26

Kompozitori i mirënjohur, profesor Thomas Simaku është në jurinë ndërkombëtare të vlerësimit të veprave, bashkë me Pedro Amaral dhe Nicola LeFanu në Konkursin Kombëtar të Krijimtarisë Muzikore. Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro shkruan se sot do të prezantohen para publikut veprat në konkurs. “Në datë 14 dhjetor, në ora 19.00 në “arTurbina”, me orkestrën dhe korin e Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, kompozitorët pjesëmarrës në Konkursin Kombëtar të Krijimtarisë Muzikore do të shfaqin para publikut veprat e tyre konkurruese. Kompozitori ynë i mirënjohur, profesor Thomas Simaku na nderon me pjesëmarrjen e tij në jurinë ndërkombëtare të vlerësimit të veprave, që marrin pjesë në konkurs” bën me dije ministrja e Kulturës. Thomas Simaku është një kompozitor shqiptaro-britanik. Simaku studioi midis viteve 1978-1982 në Institutin e Arteve të Shqipërisë, dega Muzikë, në klasën e profesorit Tonin Harapi. Muzika e Simakut është e njohur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë, si dhe në Amerikën e Veriut, Australi dhe në Lindjen e Largët. Në vitin 1995 vepra e tij Epitaf for String Orchestra u zgjodh nga juria ndërkombëtare për Ditët Botërore të Muzikës ISCM në Gjermani, muzika e parë muzikore shqiptare që do të përfshihej në këtë festival prestigjioz. Më pas, veprat e Simakut janë përzgjedhur nga juria ndërkombëtare në Ditët Muzikore Botërore. Festivale të tjera ndërkombëtare ku është luajtur muzika e tij, përfshijnë Bienalen e Muzikës Zagreb, Tanglewood, Avignon, Miami, Cagliari, Klang Spectrum (Austri), Viitasaari (Finlandë), Innsbruck (Austri), Odense (Danimarkë), Manchester, York, Birmingham, de Tirana ndër të tjera. Në tetor 2013, Simaku u ftua të mbajë një leksion në Festivalin e 5-të Ndërkombëtar të Muzikës Bashkëkohore Pharos në Nikozia, Qipro, mbi gjenezën dhe proceset e përfshira në ciklin e tij Soliloquy. Transmetimet e muzikës së tij përfshijnë ato nga Radio-France, BBC-Radio 3, Australian Broadcasting Corporation (ABC), radio stacione austriake, polake, kroate, daneze, portugeze, greke, suedeze, rumune, zvicerane dhe islandeze.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2019 - 07:32

Mbi 200 milionë dokumente arkivore për shqiptarët dhe historinë e shtetit shqiptar, deri dje vështirësisht të depërtueshme, tani janë lehtësisht të aksesueshme falë jo vetëm transformimit të ambienteve, por edhe siste

Postuar: 16/01/2019 - 07:29

Shkrimtari Agim Gjakova shprehet se institucionet duhet të kujdesen që bibliotekat të mos jenë të

Postuar: 15/01/2019 - 07:38

Muzeu Ikonografik “Onufri” dhe Muzeu Etnografik në qytetin e Beratit këtë vit e kanë

Postuar: 15/01/2019 - 07:36

Shfaqja "Letër fëmijës, që nuk u lind kurrë" me autore Oriana Fallaci vjen këto ditë pr

Postuar: 15/01/2019 - 07:34

Me filmin “Në mes” Kosova prezantohet për herë të parë në Berlinale.

Postuar: 15/01/2019 - 07:32

 Artistët e teatrit  kërkojnë nga kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, që të sh