BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Kultura

“Korça Short Film Festival” me 70 filma nga 28 vende të botës

“Korça Short Film Festival” me 70 filma nga 28 vende të

“Korça Short Film Festival” këtë vit vjen me filma na 28 vende të ndryshme të botës. Një festival që ka disa vite që zhvillohet në vendin tonë, ku dhe këtë vit në Korçë ka nisur me filmat që në datë 18 shtator në kinema Majestic. Qendra Kombëtare e Kinematografisë (QKK) shprehet në faqen e saj se festivali përfundon në datë 22 shtator, dhe filmat këtë edicionin të këtij vitit janë të ndarë në tre kategori. “Këtë vit do të shfaqen 70 filma nga 28 vende të ndryshme të botës, të cilat janë të ndara në tre kategori, ku 35 prej tyre do të garojnë në tre garat kryesore”, thuhet nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë për këtë festival filmi, që ka nisur para pak ditësh. Po sipas QKK gjithashtu këtë vit pati dhe një shfaqje speciale “Made in Germany” nga “Oberhausen on Tour”. ““Oberhausen Film Festival” është festivali i filmit me metrazh të shkurtër më i vjetër në botë, i cili është themeluar në vitin 1954”, thuhet nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë. “Korça Short Film Festival” nesër ka ditën e fundit të tij dhe festivali sipas QKK zhvillohet në ambientet e Kinema Majestic, duke tentuar rivënien në punë të kinemasë më të vjetër në Shqipëri. Korça ka mirëpritur edhe këtë vit festivalin ndërkombëtar të filmit me metrazh të shkurtër, ku drejtori artistik është Gledis Bica. Në festival 99 për qind e filmave janë premiera kombëtare. Të gjithë filmat janë të përkthyer në gjuhën shqipe dhe angleze. “KO:SH Film Festival” një vit më parë zhvilloi edicionin e 5-të të prezantimit të filmave me metrazh të shkurtër në qytetin e Korçës, ku për 5 net u shfaqën prodhime kinematografike nga vende të ndryshme të botës.

Më të lexuarat