BREAKING NEWS

Bashkia e Tiranës kërkon hetim ndërkombëtar për Armando Dukën, zbardhet çfarë kanë përgatitur prej dy javësh skuadra e juristëve shqiptarë, amerikanë e britanikë

Bashkia e Tiranës kërkon hetim ndërkombëtar për Armando
x
BREAKING NEWS

“Kemi nevojë të lëmë pas krahëve llogoret përçarëse të partive dhe të..”, kryeministri Rama zbulon pyetjen shumë të diskutuar të Këshillimit Kombëtar dhe ka një mesazh

“Kemi nevojë të lëmë pas krahëve llogoret
x
BREAKING NEWS

“Na sillni lekët”/ Mbanin peng 30 persona në Laprakë dhe kërcënonin familjarët e tyre, policia vë në pranga 40-vjeçarin nga Tirana dhe 2 të huaj (DETAJE)

“Na sillni lekët”/ Mbanin peng 30 persona në Laprakë
x
BREAKING NEWS

“E imagjinoni ç'do bëj pas shkarkimit?”, Kreshnik Spahiu del me deklaratën e fortë për Ilir Metën

“E imagjinoni ç'do bëj pas shkarkimit?”, Kreshnik
x
BREAKING NEWS

‘Çmenden’ temperaturat në vendin tonë, nuk do ta besoni sesa gradë nën zero kanë arritur sot

‘Çmenden’ temperaturat në vendin tonë, nuk do ta
x
BREAKING NEWS

I ftohti polar mbërthen vendin/ Shtrëngata shiu e dëbore, shkarkesa elektrike dhe acar, kështu parashikohet të jetë moti për nesër

I ftohti polar mbërthen vendin/ Shtrëngata shiu e dëbore,
x
BREAKING NEWS

Ngrohni zërin! Nis SFIDA fuqishëm, Ilir Meta bëhet viral në rrjetet sociale, nis recitimi me këmbë e duar në rrjet, pas Agron Llakajt garën e vazhdon aktori i njohur i ‘Portokallisë’: Ty moj Burbuqe…

Ngrohni zërin! Nis SFIDA fuqishëm, Ilir Meta bëhet viral në
x
BREAKING NEWS

Një tjetër goditje e fuqishme/ A po tërhiqet Edi Paloka nga lëvizja e Berishës? Deputeti lëshon deklaratën e fortë: S’mund të angazhohem më. Jam përgjegjës i kësaj situate të rëndë

Një tjetër goditje e fuqishme/ A po tërhiqet Edi Paloka nga
x

Kultura

Krijimtaria e kompozitorit Aleksandër Peçi bën bashkë artistët në një koncert

Krijimtaria e kompozitorit Aleksandër Peçi bën bashkë

Koncerti me krijimtarinë e kompozitorit të njohur Aleksandër Peçi bëri bashkë artistët në sallën “Tonin Harapi”, në Liceun Artistik “Jordan Misja”. Një koncert për 70- vjetorin e kompozitorit të njohur ideuar nga miqtë e tij në Universitetin e Arteve, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit, RTSH dhe Liceu Artistik “Jordan Misja”. Koncerti përmblodhi pjesë nga krijimtaria e pasur e kompozitorit, në kuadër të 70-vjetorit të lindjes. Në këtë koncert programi përmbante sonatën “Argjiro”, arpexhiatura për fizarmonikë e produksionit shqiptar “Kur xhirohej një film” apo vepra “Arbëreshe”. Në program ishte dhe “Vajzë e valëve”, si një nga modelet e para në shekullin 21 i shndërrimit të polifonisë shqiptare në pianizëm. Sonata nr. 10 “Voyage de l’ame” koha 1 dhe koha 5 përfaqëson udhëtimin e shpirtit të autorit. “Valsi i trëndafilave” u luajt për herë të parë në flaut dhe sjell poetikën e Shkodrës kaq të dashur për autorin, por në një dimension universal Europian. “Motivi i kecave” nga baleti “Kecat e ujku” erdhi me modalitetin, energjinë dhe skercozitetin e Përmetit të viteve të rinisë së autorit, i cili ishte 28 vjeç kur e ka shkruar këtë balet. Në këtë koncert në 70-vjetorin e kompozitorit të njohur ishte në program dhe “Baticë-zbaticë dallgësh polifonike” dhe “Valle brilante çame”. Kompozitori Aleksandër Peçi është autori më i ekzekutuar jashtë Shqipërisë në këto tre dekada, me çmime të ndryshme dhe themelues i festivalit “Pianodrom”. Si profesor në Universitetin e Arteve ka nxjerrë nga emrat më të rëndësishëm në brezin e ri të kompozitorëve. Muzikë filmash nga Peçi përmendnim “Dasma e Sakos”, “Kur xhirohej një film”, “Në shtëpinë tonë”, “Monumenti”, “Gjeneral Gramafoni”, “Në çdo stinë”, “Fillim i vështirë”, “Tokë e përgjakur”, etj. Në vitin 1989 iu dha titulli “Artist i Merituar” është vlerësuar dhe “Mjeshtër i Madh”.