BREAKING NEWS

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/ Frrok Çupi parashikon zhvillime të bujshme, lëshon paralajmërimin 'bombë' për këtë politikan të njohur: Është në prag të burgut

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/
x
BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x

Kultura

Kuvendi për albanologjinë, Margariti: Do të sjellë arritjet më të fundit

Kuvendi për albanologjinë, Margariti: Do të sjellë arritjet

Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike është një ngjarje me rëndësi në fushën e albanologjisë. U çel me fjalën e kryetarit të Akademisë së Shkencave akademik Skënder Gjinushi. Në emër të albanologëve të huaj përshëndeti Lucia Nadin (Itali). I organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës, për ministren e Kulturës Elva Margariti është një ngjarje. “Pas një periudhe të gjatë mungese u rimblodh Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike, një ngjarje e madhe, që bën bashkë personalitete të albanologjisë nga e gjithë bota. Një ngjarje e bukur në Javën e Flamurit, si shenjë përbashkimi”, shprehet ministrja e Kulturës, që ishte e pranishme në ditën e parë të Kuvendit që po zhvillohet në hotel “Plaza” në Tiranë, ku marrin pjesë rreth 182 studiues shqiptarë dhe të huaj. Kuvendi zhvillon sot ditë e dytë, ku do të ketë kumtesa të ndryshme nga pjesëmarrësit. Për ministren e Kulturës Elva Margariti Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike çon më tej edhe traditën shumëvjeçare. “E bindur që ky Kuvend jo vetëm do të sjellë arritjet më të fundit në këtë lëmë, por do të krijojë edhe një debat të shëndoshë, që e çon më tej traditën shumëvjeçare të emrave të mëdhenj që e hapën këtë udhë”, vijon më tej Margariti. Nga datat 25 deri më 27 nëntor 2021 Tirana bëhet qendra e diskutimeve dhe e arritjeve më të fundit në fushën e shkencave albanologjike me pjesëmarrjen e emrave më të shquar të shkencave albanologjike nga vendi dhe nga bota. Kanë mbërritur në Tiranë albanologët më të njohur nga vende të ndryshme të botës si Pierre Cabanes Francë; Lucia Nadin Itali; Jose Manuel Floristan Spanjë; Peter Schreiner Gjermani; Maria Tereza Morelli Itali; Irene Saëicka, Poloni; Leonardo Maria Savoia Itali, etj. Pas seancës së ditës së parë ka dhe sot e nesër seancë plenare, pastaj vazhdohet me dy seanca paralele të pasditeve rreth katër temave themelore: histori, gjuhësi, antropologji dhe studime letrare.