BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Kultura

Laura Nezha dhe Mehmet Xhelili, nëpërmjet një përralle, sollën thellësi në linjat e lavdishme të komedisë brilante

Laura Nezha dhe Mehmet Xhelili, nëpërmjet një përralle,

Dy mbrëmjet e fundit të muajit korrik në Teatrin Veror të Universitetit të Arteve u prit me shumë dashuri komedia universale "Duke edukuar Ritën" me aktorët Laura Nezha dhe Mehmet Xhelili, prodhim i Teatrit Shetitës Çajupi. Rita( Laura Nezha)ëndërron të ketë një jetë, që shkon përtej punës në një sallon flokësh. Ajo regjistrohet në një Universitet të Hapur për te studiuar letërsi dhe është caktuar nën kujdesin e pedagogut Frenk. Rita e Nezhës lulëzoi- miqtë e rinj, puna e re dhe një vlerësim i ri për jetën e bënë më shumë se rrezatuse në fund të shfaqies. Këto dy netë Nezha na paraqiti një Rita të ngrohtë, por me gjuhën brisk, që përçoi fraza tejet zbavitëse. Nezha meriton një duartrokitje jashtë skenës, si e mirënjohur për të marrë përsipër dhe realizuar karaktere që dalin nga shpella origjinale. M.Xhelili në rolin e Frenkut ishte vërtet i shkëlqyer. Xhelili me finesë përmes dialogut me shumë humor e ftoi partneren dhe se bashku ndërtuan një debat rreth temave me peshe të madhe: vlera e artit "të lartë" dhe "të ulët", çfarë është në të vërtet kultura, vlera e opinionit nga pika të ndryshme vështrimi. Shfaqia e shisheve të uiskit pas librave, e bënin Xhelilin gjithnjë e më të çrregullt. "Duke edukuar Ritën" dhuroi dy mbrëmje të mrekullushme, të pasura,argëtuse dhe me humor, por gjithashtu dhe një dialog tërheqës dhe inteligjent, në mënyrë origjinale në lidhje me kuptimin e jetës. Shfaqia gjithashtu ngriti për publikun pyetje si, ç'është liria, ç'është edukimi dhe nga çfarë perspektive opinionet përcaktohen si " korrekte." Shfaqja do të jetë përsëri në një akord me publikun në fillim të muajit shtator.