Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Luftar Paja: Jam për Teatër të ri Kombëtar, është i të gjithë Shqipërisë

Postuar: 14/06/2018 - 12:32

Gjatë dëgjesës për Teatrin e ri me kryebashkakun Erion Veliaj, ka folur edhe aktori Lufatar Paja. Ai është shprehur që është dakort për një Teatër të ri Kombëtar, më cilësor  dhe me përmasa kombëtare.

"I respektoj të gjitha mendimet e kolegëve, -  tha Paja, por jam për Teatër të ri Kombëtar me të gjitha përmsat që i takon një Teatri nacional shqiptar.  Por që të kemi këtë Teatër mua nuk më vjen mirë që ne si artistë harrojmë gjënë kryesore dhe merremi me llaçin dhe tullat. Këto janë të ndara: Ka kush përgjigjet për llaçin e tullat, ka kush përgjigjet për betonin. 

Ne si artistë duhet të bashkojmë forcat për llaçin dhe betonin artistik. Ja e bëmë dhe Teatrin, por a kemi ndonjë Romeo dhe Zhuljetë që të demostrojmë atje?  Kjo është një çikë e thellë mendoj unë, e fillon që nga Universiteti i Arteve, kush jep mësim atje dhe çfarë bëjnë për të ardhur pastaj këtu tek llaçi e tullat.

Më vjen keq që lokalizohet jo Tirana, jo Korça, jo Shkodra. Teatri Kombëtar e ka emrin Kombëtar dhe aty duhet të vijnë ata jo që banojnë në Tiranë, por ata që e meritojnë Teatrin Kombëtar. 

Ndaj nuk duhet të lokalizohet, se Teatri është i gjithë Shqipërisë. Ndaj të mos ofendojmë nejri -tjetrin por ta respektojmë njeri -tjetrin.

Të mos merremi me ato metro, jo aq po kaq, aty ka specialistë që duhet të merren me atë punë.”

Në fjalën e Pajës ka ndërhyrë në fund një avokate nga shoqëria civile, të cilën Paja e ka ndërprerë me fjalët: “Nuk ka nevojë për avokat, se jam avokat vetë." 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/06/2018 - 07:55

Filmi “Ngjarje në Cirk" me skenar dhe regji nga Jonid Jorgji u shfaq premierë për publikun.

Postuar: 22/06/2018 - 07:53

Kalendari kulturor Shqipëri- Kosovë mes dy ministrave të Kulturës u nënshkrua për herë të pestë.

Postuar: 22/06/2018 - 07:51

Rolet në film dhe në teatër kanë bërë që aktori Klodian Hoxha të shprehet se ka qenë një vit arti

Postuar: 21/06/2018 - 08:01

Skena e Pavarur Kulturore (SPK) në një situatë dramatike.

Postuar: 21/06/2018 - 07:58

Piktori Arben Shira vijon me krijimtarinë e tij në pikturë, larg Shqipërisë por ekspozitat e tij

Postuar: 20/06/2018 - 19:43

Aktori i njohur Arben Derhemi mori fjalën sot gjatë protestës së ditë për ditshme të artistëve ku

Postuar: 20/06/2018 - 07:45

Ministria e Kulturës bën me dije se ka nisur puna për restaurimin e Banesës së Vëllezërve Frashër