Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maks Velo: Jo teatër me lekët e privatit, ndryshe do quhej “Teatri Fusha”

Postuar: 19/06/2018 - 21:39

Maks Velo ka përmendur edhe kompaninë “Fusha”, e cila pritet të rrafshojë ndërtesën e Teatrit Kombëtar, teksa ka shtuar se një gjë e tillë nuk shkon.

Shkrimtari ka theksuar se në një rast kur bashkia merr përsipër një projekt të tillë, duke rindërtuar nga fillimi një teatër, nuk duhet t’ja dorëzojë atë privatit. Në rast të kundër sipas Velos, ai nuk do të quhet më Teatri Kombëtar, por Teatri “Fusha”, duke kujtuar kështu edhe Shkëlqim Fushën, pronarin e kompanisë së sipërpërmendur.

“Fusha që ka marrë pronën private, e ka marrë dhe le ta ndërtojë atë një gjë e ulët modeste që ka për të shkuar në harmoni. Por këtu konfliktohen gjërat, sepse ata thonë që nuk kanë lekë. Por nuk mund të ndërtosh më një teatër me lekët e privatit, sepse ai nuk do të quhet më Teatri Kombëtar, por teatri “Fusha””, ka thënë Velo në “Studio e Hapur”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2018 - 20:26

Artistët që janë kundër ligjit që i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental, kanë thënë sot se ambasadorja e BE ka pranuar një takim me a qenë Kastriot Çipi i cili në emër të Aleancës për Mbroj

Postuar: 18/07/2018 - 17:48

Kjo ishte lamtumira e fundit e familjarëve, miqve dhe kolegëve që ndanë vite pune me Ilia Terpini

Postuar: 18/07/2018 - 17:29

Aleanca për Mbrojten e Teatrit ka komentuar projektligjin e qeverisë që do të sjellë ndryshime

Postuar: 18/07/2018 - 07:35

 Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro në një dalje të saj në media u shpreh se Galeria Kombë

Postuar: 18/07/2018 - 07:33

 "Vagonat prej letre” është vepra që ka bërë bashkë për realizimin e saj kompozit

Postuar: 18/07/2018 - 07:32

Artisti Helidon Gjergji çel sot ekspozitën personale “Shkodra Lake” ( Liqeni i Shkodr

Postuar: 18/07/2018 - 07:29

 Muzeu Arkeologjik i Tiranës në vëmendjen e specialistëve të trashëgimisë, por jo të shtetit