BREAKING NEWS

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke bërtitur njëzëri: Rama ik!

Video/ Ikin dritat gjatë koncertit të Noizy-t, revoltohet turma duke
x
BREAKING NEWS

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë drejt spitalit

Kërcet thika mes kushërinjsh, 5 persona dërgohen me urgjencë
x
BREAKING NEWS

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së rrëfen tmerrin: Ishte i dehur, iu hodha sipër dhe i kapa armën pasi...

U plagos nga pronari i shtëpisë, punonjësi i IMT-së
x
BREAKING NEWS

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin Elbasan-Tiranë

Foto/ Çfarë po ndodh? Trafik kilometrik në aksin
x
BREAKING NEWS

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD akuzon ashpër kryeministrin dhe publikon foton: Ja çfarë po përpiqet të bëjë Rama

“Sezoni turistik në Jug po dështon prej...”, deputeti i PD
x
BREAKING NEWS

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit të The Sun: Rama nuk po bën asgjë për të parandaluar shpopullimin dhe trafikimin e qytetarëve

“Qeveria turp i Shqipërisë!” Salianji pas artikullit
x

Kultura

Marenglen Verli: Albanologjia kërkon përkrahje të vazhdueshme shtetërore, që të mbahet gjallë dhe të ketë arritje

Marenglen Verli: Albanologjia kërkon përkrahje të vazhdueshme

Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike i organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës nisi të enjten në Tiranë. Rreth 182 studiues shqiptarë dhe të huaj janë pjesëmarrës në Kuvendin që nis në datë 25 dhe vijon dhe në 26 e 27 nëntor. Akademikë e studiues të ndryshëm u shprehën se është me rëndësi ky Kuvend. Akademik Marenglen Verli, njëkohësisht dhe anëtar në grupin organizues shprehet se Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike është një arritje, një përmbledhje dhe nxjerr në pah të rejat. “Përveç detajeve që do të dalin në mbi 180 kumtesa që do të mbahen e rëndësishme është që në këtë stad të tregohet rëndësia e albanologjisë, si një shkencë identitare me degët e saj. Për kombin dhe shtetin shqiptar dhe njëkohësisht të tërhiqet dhe vëmendja e botës për vlerat që ka albanologjia”, thotë ai. Historiani Verli shprehet se në të gjitha periudhat historike, duke filluar që nga albanologjia ka vende për të punuar. “Për të mbushur njollat e bardha, për përforcuar ato teza që tashmë kanë marrë themele të shëndosha siç është vazhdimësia iliro-shqiptare, për të trajtuar në mesjetë vlerat e arbërve si një popullsi e formuar me një identitet, me një kulturë, me një ekonomi të qartë”, u shprehet akademik Marenglen Verli historian. Për akademikun Verli duhet një punë e madhe duke studiuar bibliotekat, arkivat e atyre periudhave për të nxjerrë në pah edhe shumë risi, që sipas tij kjo periudhë në përgjithësi i ka të tepërta zonat e errëta. “Natyrisht periudha e rilindjes kombëtare dhe më tej kanë mjaft pika të studiuara mirë, por kanë dhe pika që duhen detajuara. Këtu nuk besoj se do të ketë përmbysje të konkluzioneve deri tani për problemet e ndryshme, por gjithsesi detajimi do të sjelli përveç vlerave sasiore dhe vlera cilësore”, shprehet akademiku.

Vëmendja ndaj albanologjisë

Kuvendi ka bërë bashkë studiuesit  në Tiranë, por ata shprehen se duhet dhe më shumë vëmendje për albanologjinë shqiptare. Akademik Marenglen Verli pohon se albanologjia trajtohet në disa institucione, por interesimi shtetëror është i ndryshëm.  “Studiuesit në tre shtetet e Ballkanit, Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut e kanë në nivele të ndryshme interesimin shtetëror”, thotë akademiku. Për të pasur arritje më shumë në albanologji, sipas akademikut Verli duhet një mbështetje e vazhdueshme shtetërore. “Sikurse u theksua në përshëndetje dhe nga autoritete të vendit, që nga kryetarja e Kuvendit e deri te ministret duhet bërë shumë më tepër, sepse vërtetë që kjo punë bëhet vetëm me pasion në radhë të parë, por natyrisht duhet dhe mbështetja tjetër financiare, logjistike, përkrahja morale e vazhdueshme shtetërore në mënyrë që jo vetëm të mbahet gjallë albanologjia, por vërtetë të kemi kuota të reja, arritje të reja në këtë fushë”, thotë akademiku Verli. Prej vitit 1972, kohë kur u mbajt në Tiranë Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Ilire, i cili bëri një bilanc të plotë të të gjitha arritjeve që ishin shënuar deri në atë kohë në fushë të historisë së shqiptarëve, prejardhjes së tyre, të gjuhës shqipe, duke treguar vijimësinë iliro-shqiptare përmes argumenteve historikë, arkeologjikë dhe gjuhësorë, e deri më sot, gati 50 vjet më vonë nuk ka pasur një aktivitet të këtyre përmasave që e kthejnë Tiranën në qendër të studimeve albanologjike.