BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Kultura

Margariti: Çesk Zadeja, një muzikant i madh

Margariti: Çesk Zadeja, një muzikant i madh

Çesk Zadeja ka një krijimtari të pasur muzikore. Përveçse një muzikant i madh ai ishte dhe pedagog, që ndante me brezin e ri njohuritë për muzikën. Çesk Zadeja lindi në Shkodër, më 8 qershor të vitit 1927. Të martën më 8 qershor, ministrja e Kulturës Elva Margariti kujtoi kompozitorin Zadeja, duke u shprehur se janë me dhjetëra ish nxënës të tij, që nderojnë në këtë përvjetor lindjeje. “Kujtojmë me respekt një prej patriarkëve të muzikës serioze shqiptare, kompozitorin e madh C?esk Zadeja. Janë me dhjetëra ish-nxënësit e tij, që e nderojnë sot në këtë përvjetor lindjeje, sepse C?esk Zadeja përveçse një muzikant i madh ishte edhe pedagog, që ndante me brezin e ri jo vetëm njohuritë, por edhe pasionin për muzikën”< shkruan ministrja Margariti në një status të saj në Facebook. Çesk Zadeja mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane, që drejtohej nga kompozitori i shquar patër Martin Gjoka dhe më vonë nga Filip Mazreku e Prenk Jakova. Që në vegjëli, në qytetin e lindjes u angazhua në grupet amatore. Shfaqi që herët talentin e tij dhe si nxënës 14-vjeçar studion në Accademia di Santa Cecilia në Romë, Itali, me kompozitorin Umberto Semproni. Çeskun e dërgojnë në Moskë për studime muzikore, në degën e kompozimit në Konservatorin “Pjetër Iljiç Çajkovskij” të Moskës, në klasën e profesorëve dhe kompozitorëve M.I.Cukalli, Bogatyrieff dhe Tchullaki. Me të kryer studimet, si student i dalluar kthehet në Shqipëri. Profesor Zadeja është kompozitor që përfaqëson në universin tonë kombëtar figurën më të madhe krijuese. Si pedagog ka dhënë vite të tëra kontribut të jashtëzakonshëm. Shumë kompozitorë që janë bartës të veprimtarive muzikore sot në Shqipëri, janë diplomuar nën drejtimin e kompozitorit Zadeja. U nda nga jeta në Romë, më 15 gusht 1997.