BREAKING NEWS

Nis nga puna Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve / Zbulohet çfarë do të ndodhë me Sali Berishën

Nis nga puna Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve / Zbulohet
x

Kultura

Margariti: Punimet restauruese në shtëpinë e At Gjegj Fishtës drejt përfundimit

Margariti: Punimet restauruese në shtëpinë e At Gjegj

Punimet restauruese në shtëpinë e At Gjergj Fishtës janë drejt përfundimit. Lajmin e bën me dije ministrja e Kulturës Elva Margariti, që shprehet se punimet që po kryhen i përmbahen konfiguracionit origjinal të ndërtesës. “Ishte 23 tetor i vitit 2019, kur në ditën e lindjes së poetit tonë të madh, Homerit shqiptar, At Gjergj Fishta, premtuam se do të restauronim shtëpinë, ku ai jetoi për pak kohë, në Fishtë. I nisëm punimet në 17 qershor të këtij viti dhe sot, jam e kënaqur të shoh se ato janë drejt përfundimit. Punimet restauruese po i përmbahen konfiguracionit origjinal të ndërtesës, në të gjithë elementët e saj, në dyer, dritare, dysheme, tavane druri, shkallë, parmakë, çati ”, bën me dije ministrja e Kulturës, që ka publikuar në profilin e saj në Facebook dhe disa foto të punimeve që po kryhen në shtëpinë e At Gjergj Fishtës. Në reagimin e saj ministrja Margariti shton më tej se puna do të vijojë dhe në të tjera objekte, që janë quajtur si “Itinerari Fishtian”. “Por ky është vetëm një stacion i jetës së Fishtës. Do të vijojmë punën me të tjera objekte e pika ndalese, që përbëjnë atë që ne e kemi quajtur “Itinerari Fishtian”, një rrugëtim fizik dhe shpirtëror në jetën e një prej njerëzve më të mëdhenj të letrave shqipe”, shprehet ministrja Margariti. Banesa e At Gjergj Fishtës, në Fishtë, Lezhë, mban statusin e Monumentit të Kulturës së kategorisë së “II”-të, shpallur me vendim të Komitetit të Kulturës dhe Arteve, Nr. 4, datë 7. 5.1991 dhe Vendim të MTKRS me Nr. 702, datë 5. 6.2008. Më herët Ministria e Kulturës lajmëronte se projekti synon restaurimin e plotë të banesës, me një fond prej 5.935.887 lekë. Në projekt i është dhënë rëndësi dhe punimeve në oborrin e godinës, ku përfshihen restaurimi i murit rrethues dhe kangjellave metalike; shtrimi i rrugës, që lidh portën e hyrjes në oborr me hyrjen kryesore, në banesë; realizimi i një sistemi drenazhi dhe sistemimet e jashtme me gjelbërim. Gjergj Fishta (Fishtë, 23 tetor 1871 - Lezhë, 30 dhjetor 1940) ka qenë frat françeskan, arsimtar, shkrimtar, përkthyes dhe po ashtu kryetar i komisionit për hartimin e alfabetit në Kongresin e Manastirit, anëtar i delegacionit të qeverisë Përmeti në Konferencën e Versajës dhe zëvendëskryetar i legjislativit shqiptar më 1921. Pas dekadës së dytë të shek. XX, Fishta iu imponua kulturës shqiptare jo vetëm si shkrimtar (poet, dramaturg, prozator etj.), por edhe si kritik, historian i letërsisë dhe estet.