BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x

Kultura

Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane gjatë shekullit XX, studiues shqiptarë dhe të huaj në konferencë shkencore

Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane gjatë shekullit XX, studiues

Konferenca shkencore për marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Shqipërisë gjatë shek. XX, organizuar nga Instituti i Historisë (Akademia e Studimeve Albanologjike), me mbështetjen e Ambasadës Amerikanë në Tiranë bëri bashkë studiuesit. Akademia e Studimeve Albanologjike shprehet se konferenca “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane gjatë shek.XX” bashkoi gjenerata studiuesish me qasje të ndryshme. “Edhe pse 100-vjeçare në moshë, kjo marrëdhënie nuk është konsumuar e plotë në kohë për shkak të ndeshtrashave të historisë moderne të Shqipërisë, me pushtimet gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe sidomos me “ngrirjen e thellë” në mes gjatë komunizmit. Shqipëria mbeti i vetmi vend i Lindjes komuniste në Europë, me të cilin SHBA-të nuk patën marrëdhënie, me gjithë përpjekjet e Departamentit Amerikan të Shtetit gjatë viteve ’70. Konferenca bashkoi disa gjenerata studiuesish me qasje të ndryshme në perceptimin e fenomeneve historike për këtë epokë”, shprehet ASA në faqen e saj. Akademia e Studimeve Albanologjike vijon më tej se studiuesit shqiptarë (Afrim Krasniqi, Hamit Kaba, Valentina Duka, Beqir Meta, Ledia Dushku, Pranvera Teli, Artan Hoxha, Edon Qesari, Migena Leskoviku) dhe ata amerikanë (Janusz Bugajski, Bernd Fischer, Elidor Mëhilli) përmes burimeve të njohura e të panjohura dhanë një panoramë retrospektive të atyre që kanë qenë marrëdhëniet shqiptaro-amerikane. “Ata vunë në dukje edhe nevojën e perspektivave të reja në qasjet ndaj këtyre raporteve, qoftë në të shkuarën e largët, qoftë në epokën bashkëkohore, kur roli i SHBA-ve mbetet faktor i rëndësishëm për vijimin e reformave demokratike dhe ndërtimin e shtetit të të drejtës në Shqipëri”, thuhet nga Akademia e Studimeve Albanologjike. Konferencën që u zhvillu një ditë më parë e përshëndeti Yuri Kim, Ambasadore e SHBA-ve në Republikën e Shqipërisë. ASA bën me dije se në muajt e ardhshëm, ligjëratat e studiuesve do të botohen të plota shqip-anglisht.