BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x
BREAKING NEWS

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë: Dënojmë sulmin, autoritetet të hetojnë ngjarjen

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë:
x
BREAKING NEWS

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i tragjedisë në Gramsh

Ekzekutoi me armë gjahu gruan dhe vëllanë, arrestohet autori i
x

Kultura

Çmimet Kombëtare të Letërsisë, QKLL shpall kandidaturat për përkthimin

Çmimet Kombëtare të Letërsisë, QKLL shpall

Dhjetori është muaji ku shpallen Çmimet Kombëtare të Letërsisë. Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit një ditë parë shpalli dhe kandidaturat për përkthimin. Albert Camus “Njeriu i parë”, përktheu Saverina Pasho; grup autorësh “Antologji e poezisë bashkëkohore greke”, përktheu Sokol Çunga; Herta Muller “Teposhtë”, përktheu Anna Kove; Hilary Mantel “Pasqyra dhe drita”, përktheu Korab Hoxha; Roberto Arlt “Shtatë të çmendurit”, përktheu Erion Karabolli janë kandidaturat sipas QKLL. Çmimet Kombëtare të Letërsisë janë nën mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. Të kthyera tashmë në traditë, për letërsinë shqipe, juria, e zgjedhur për gjykimin e veprave të një viti kalendarik, ka nisur punën që në janar të këtij viti, për të mbërritur në fund të këtij muaji me vlerësimet për veprat më të mira në gjashtë kategori për vitin 2021: Çmimi “Romani më i mirë i vitit”; çmimi “Vëllimi më i mirë poetik i vitit”; çmimi “Vëllimi më i mirë me tregime i vitit”; çmimi “Vepra më e mirë studimore letrare e vitit"; çmimi “Përkthimi më i mirë i vitit”; çmimi “Libri për fëmijë më i mirë i vitit”. Juria, e kryesuar nga akademike Floresha Dado, me anëtarë shkrimtarin Virion Graçi, akademikun Kujtim Shala, zv.dekanen e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, UT, Elsa Skënderi Rakipllari dhe dekanen e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, UT, Esmeralda Kromidha, do të bëjnë me dije më 5 dhjetor, 5 finalistët për çmimin e madh, për gjashtë kategoritë e mësipërme. Në një aktivitet gala, me pjesëmarrjen e aktorëve Viktor Zhusti, Luiza Xhuvani dhe Vasjan Lami, Ministria e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ndanë një vit më parë Çmimet Kombëtare të Letërsisë, për vitin 2020, për veprat më të mira në gjininë e prozës, poezisë, librit studimor, librit për fëmijë dhe përkthimit.