BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x
BREAKING NEWS

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik: Këtë vit do ketë “non grata” të tjerë

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik:
x

Kultura

Çmimet ‘Oscars’ 2023/ Zbardhet lista e fituesve, zbulohet filmi me shikueshmëri rekord që mori 7 trofe

Çmimet ‘Oscars’ 2023/ Zbardhet lista e fituesve, zbulohet

Yjet botëror të Hollywood u nderuan me çmimet ‘Oscar’, duke marrë trofe nga më të ndryshmet.

“Everything, Everywhere, All at Once” kryesoi “Oscars” këtë vit duke marrë 7 çmime nga 11 nominime, përfshirë dy çmimet më të rëndësishme: “Best Picture” dhe “Best Director”.


LISTA E PLOTE:

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Banshees of Inisherin”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”
“Tár”
“Top Gun: Maverick”
“Triangle of Sadness”
“Women Talking”

Aktori më i mirë:

Austin Butler – “Elvis”
Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”
Brendan Fraser – “The Whale”
Paul Mescal – “Aftersun”
Bill Nighy – “Living”

Aktorja më e mirë:

Cate Blanchett – “Tár”
Ana de Armas – “Blonde”
Andrea Riseborough – “To Leslie”
Michelle Williams – “The Fabelmans”
Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

Regjisori më i mirë:


Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”
Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”
Steven Spielberg – “The Fabelmans”
Todd Field – “Tár”
Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever”
Hong Chau – “The Whale”
Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”
Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once”

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”
Brian Tyree Henry – “Causeway”
Judd Hirsch – “The Fabelmans”
Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”
Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once”

Skenari origjinal më i mirë:

“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh
“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert
“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg
“Tár,” Todd Field
“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

Skenari i përshtatur:

“All Quiet on the Western Front,” Edward Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell
“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson
“Living,” Kazuo Ishiguro
“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Warren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks
“Women Talking,” Sarah Polley

Dokumentari më i mirë:

“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“Fire of Love”
“A House Made of Splinters”
“Navalny”

Dokumentari me metrazh të shkurtër:

“The Elephant Whisperers”
“Haulout”
“How Do You Measure a Year?”
“The Martha Mitchell Effect”
“Stranger at the Gate”

Filmi më i mirë ndërkombëtar:

“All Quiet on the Western Front” 
“Argentina, 1985”
“Close”
“EO”
“The Quiet Girl”

Filmi më i mirë i animuar:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”
“Marcel the Shell with Shoes On”
“Puss in Boots: The Last Wish”
“The Sea Beast”
“Turning Red”

Filmi me metrazh të shkurtër:

“An Irish Goodbye”
“Ivalu”
“Le Pupille”
“Night Ride”
“The Red Suitcase”

Film me metrazh të shkurtër i animuar:

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”
“The Flying Sailor”
“Ice Merchants”
“My Year of Dicks”
“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

Kompozimi:

“All Quiet on the Western Front”
“Babylon”
“The Banshees of Inisherin”
“Everything Everywhere All at Once”
“The Fabelmans”

Kënga më e mirë:

“Applause” nga “Tell It like a Woman”
“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”
“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”
“Naatu Naatu” nga “RRR”
“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

Kostumografia:

“Babylon”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“Everything Everywhere All at Once”
“Mrs. Harris Goes to Paris”

Produksioni:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“Babylon”
“Elvis”
“The Fabelmans”

Kinematografia:

“All Quiet on the Western Front”
“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”
“Elvis”
“Empire of Light”
“Tár”

Sound:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Elvis”
“Top Gun: Maverick”

Grimi dhe flokët:

“All Quiet on the Western Front”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Elvis”
“The Whale”

Editimi:

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”
Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”
Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”
Monika Willi, “TÁR”
Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

Efektet vizuale:

“All Quiet on the Western Front”
“Avatar: The Way of Water”
“The Batman”
“Black Panther: Wakanda Forever”
“Top Gun: Maverick”

Më të lexuarat