Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mirela Kumbaro: Leximi, një çështje që i shoqëron të gjithë

Postuar: 16/11/2018 - 07:27

Në Pallatin e Kongreseve, Shoqata e Botuesve Shqiptarë organizoi konferencën "Sfidat e leximit sot! Çfarë lexojnë të rinjtë në Shqipëri?".  Në konferencë merrte pjesë ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, botues, shkrimtarë, përfaqësues të institucioneve të kulturës, përkthyes etj. Në fjalën e saj ministrja Kumbaro u shpreh se leximi duhet të jetë një çështje që i shoqëron të gjithë.

“Kemi katër vjet që e vëmë theksin te leximi dhe lexuesi, kur flasim për librin. I referohemi disa shifrave të cilat dolën nga INSTAT, por që nuk janë befasuese edhe pse tronditëse. Këto shifra nuk u shoqëruan me një analizë më tej, që nuk është vetëm Ministria e Kulturës apo Shoqata e Botuesve, që duhet ta bëjë, por leximi si një mënyrë, si një instrument, si një rrugë emancipimi i shoqërisë duhet të jetë një çështje që shoqëron të gjithë aktorët shtetërorë, publik, privat por edhe ata social”, u shpreh Kumbaro. Kryetari i Shoqatës së Botuesve  Petrit Ymeri, në konferencën e mbajtur lidhur me "Sfidat e leximit sot! Çfarë lexojnë të rinjtë në Shqipëri?” u shpreh se kërkohen ndryshime rrënjësore për të dalë nga situata problematike.

“Po të vësh re bibliotekat e shkollave sidomos, përballesh me një situatë jo të gëzuar. Mendoj që është e domosdoshme që të bëhen ndryshime rrënjësore. Është edhe një problem të cilit Ministria e Kulturës i ka kushtuar vëmendje, sidomos muajve të fundit, me projekte të ndryshme si “Takohemi për një libër”. Kemi bërë një tur me një grup të Shoqatës së Botuesve  vjet në disa qytete të jugut të Shqipërisë, në shkolla të qyteteve dhe fshatrave dhe ishte një trishtim i vërtetë”, pohoi Ymeri në fjalën e tij. Më tej ai shtoi se duhet të ketë buxhete dhe më shumë organizim. “Duhet një lëvizje dhe një bashkëpunim shumë i mirë për të pasuruar bibliotekat. Në fund të fundit është detyrë e të gjithëve, por është detyrë e shtetit në radhë të parë  që të ushtrojë një detyrim kushtetues për t’i dhënë kulturë rinisë, fëmijëve. Duhet të kemi ide të qarta, duhen buxhete, dhe duhet organizim, një bashkëpunim”, nënvizoi ën fjalën e tij Ymeri. Ndërkaq që nesër në Panairin e Librit do të ndahen dhe çmimet, për të vijuar dhe të dielën kur është dhe dita e fundit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 07:45

 Shfaqja teatrore "Shkumsi" u shfaq për publikun në Teatrin Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli".

Postuar: 26/05/2019 - 07:44

Festivali “Korça Folk-Fest 2019-Shpirti i Ballkanit” përcolli në qytetin e Korçës një

Postuar: 26/05/2019 - 07:42

Poeti njohur Jorgo Papingji në krijimtarinë e tij në tekstet e këngëve të ndryshme ka marrë shumë

Postuar: 25/05/2019 - 07:31

 Xhamia Mbret ose Xhamia e Sulltanit, një nga xhamitë kryesore të qytetit të Beratit, ndodhe

Postuar: 25/05/2019 - 07:30

Filmi artistik me metrazh të shkurtër “The Van” konkurron për “Palmën e artë&rd

Postuar: 25/05/2019 - 07:28

Piktori Vangjel Gjikondi shprehet se mënyra se si po funksion Galeria Kombëtare e Arteve nuk ësht

Postuar: 24/05/2019 - 07:26

Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" bën me dije se shfaqja teatrore &ldqu