Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

MONET- Kultura në lëvizje, për promovimin e trashëgimisë

Postuar: 14/03/2019 - 07:55

Takimi i tretë i projektit MONET -Kultura në lëvizje në rrjetet e muzeve të Adriatikut u organizua në Tiranë. Takimi u prit nga partneri i projektit Ministria e Kulturës së Shqipërisë, së bashku me Ministrinë e Kulturës së Malit të Zi, me pjesëmarrjen e të gjithë partnerëve - ARATRO - Arkiva e Arteve Elektronike dhe Laboratorit të Universitetit të Molise për Art Bashkëkohor, Muzeu i Artit Bashkëkohor Pino Pascali, Rajoni Puglia - Departamenti Turizëm, ekonomi e kulturës dhe valorizimi i territorit dhe Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi. Ministria e Kulturës bën me dije se partnerët e projektit diskutuan lidhur me zbatimin e projektit, veçanërisht në lidhje me rezultatet e arritura dhe aktivitetet e vazhdueshme. “Fokusi i veçantë i takimit u dha në krijimin e rrjetit të muzeut dhe aktiviteteve të platformës së internetit që do të rezultojë nga Memorandumi i Mirëkuptimit për krijimin e Rrjetit të Muzeve, nënshkruar në takimin e dytë në Polignano a Mare vitin e kaluar. Në muajt e ardhshëm, partnerët e projektit do të krijojnë bazën e të dhënave të muzeve lokale me harta gjeografike që do të jenë pjesë e platformës së rrjetit të muzeve, mjet online për zhvillimin e ofertës së përbashkët kulturore të institucioneve të përfshira”, shkruan ministria. Në takim u diskutua në lidhje me thirrjen ndërkombëtare për përzgjedhjen e artistëve të rinj për shkëmbime kulturore, që ishte e hapur deri në fund të janarit, proces i cili është drejt përzgjedhjes. “Përveç kësaj, partnerët e projektit diskutuan për metodologjinë e shkëmbimit që do të organizohet në fillim të verës, si dhe për përzgjedhjen e brendshme të mentorëve të përfshirë në emër të secilit muze. Në fund të takimit, partnerët ranë dakord për aktivitetet që do të realizohen në periudhën e ardhshme”, vijon materiali i publikuar nga ministria. Projekti MONET është financuar nga thirrja e parë e programit Interreg IPA CBC Itali-Shqipëri-Mal të Zi. Objektivi i përgjithshëm dhe qëllimi kryesor i projektit është krijimi i një modeli rrjeti në mesin e muzeve në Shqipëri, Mal të Zi dhe Itali, duke përdorur një metodologji të përbashkët dhe duke zhvilluar shërbime dhe mjete të reja.   Projekti ka për qëllim promovimin e trashëgimisë natyrore dhe kulturore përmes valorizimit të muzeve, në aspektin e menaxhimit dhe shërbimeve. Lejimi i muzeve për t'u bashkuar me një lloj të ri të menaxhimit ndërkufitar duhet të përmirësojë ofertën turistike dhe kulturore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/03/2019 - 07:28

Në galerinë “Art Saranda” këto ditë është çelur ekspozita “Stinët në peizazh” me vepra të piktorit të njohur Sadik Kasa.

Postuar: 20/03/2019 - 07:27

“Ngjarje” titullohet filmi i regjisorit Lorin Terezi, i cili këto ditë ka përfunduar

Postuar: 20/03/2019 - 07:25

Filmi “Streha Mes Reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është shpallur fitues i

Postuar: 20/03/2019 - 07:24

Këshilli Kombëtar i Librit dhe i Nxitjes së Leximit është i parashikuar në ligjin e librit, por n

Postuar: 19/03/2019 - 07:34

Letërsia shqipe do të jetë e pranishme në panairin e librit në Lajpcig nga data 21 deri 24 mars.

Postuar: 19/03/2019 - 07:33

Ekspozita “Përgjithmonë kanavac” u çel për publikun me punime të piktorit të njohur A

Postuar: 19/03/2019 - 07:31

 Ndërhyrjet që bëhen me dije nga institucionet, duket se janë shumë të pakta për qendrën his