Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Motër e vëlla"dhe "Libraria e magjepsur", në Teatrin Eksperimental

Postuar: 18/09/2018 - 07:57

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” bën me dije se çel stinën teatrore të shfaqjeve për fëmijë në datat 22 dhe 23 shtator, me dy premierat më të reja "Motër e vëlla"dhe "Libraria e magjepsur". “Motër e vëlla” vjen e përshtatur dhe me regji nga Xhuliano Brisku, skenograf Beqo Nanaj dhe kostumografe Sofi Kara. Aktorë në shfaqje janë Françeska Hysi, Juxhin Plovishti, Dajana Nenaj, Bujar Hoxhaj, Ledian Gjeçi, Donald Shehu. Xhon dhe Xhoana, dy fëmijë të vegjël janë rrëmbyer nga Morgana, një magjistare e cila ka për qëllim të bëhet mbretëresha e Nolanit. Me shumë zgjuarsi arrin të arratisen nga strofulla e saj. Për ti kapur përsëri fëmijët Morgana helmon çdo pikë uji, dhe çdo frut në pyll. Xhon pa dëshirën e Xhoanës, ha mollën dhe kthehet në një kaproll. Mbreti Noha i Nolanit bashkë me dy gjahtar përpiqen ta kapin kaprollin pa e ditur se ai është një fëmijë i vogël. Morgana mund të realizojë ëndrrën e saj të bëhet mbretëreshë, duke gjetur bashkë me fëmijët edhe mbretin Noha dhe përpiqet ti marrë fronin. Mbreti arrin ta kapi magjistaren, por djali i vogël do të mbetet për gjithmonë një kaproll. Por se si do të kthehet Xhon përsëri në fëmijë, teatri e sjell me shfaqjen në skenë. Shfaqja “Libraria e magjepsur” përshtati dhe editoi Marsel Greva dhe Kleard Germenji. Regjia Marsel Greva, skenograf Beqo Nanaj, kostumografe Sofi Kara, koreografe Aledia Kondaj. Aktorë Lejda Çeli, Kleard Germenji, Kristiana Goro, Mateo Dervishaj, Ervis Saliasi, Arjon Osmani. Deisy një vajzë 10 vjeçare, e cila është kthyer në shitësen e librarisë, që kur gjyshi i saj u sëmur dhe dergjet në shtrat. Ajo i adhuron librat. Por në këtë librari ndodh diçka e çuditshme. Personazhet e përrallave klasike, me të dashurit e Deisyt vijnë në botën reale. Në këtë librari ndodhet edhe një libër, brenda të cilit ndodhet i fshehur një gjerdan me vlerë shumë të madhe. Për praninë e këtij gjerdani është vënë në dijeni Pirati i Zi dhe ndihmësi i tij, të cilët kanë dalë nga libri dhe janë vënë në kërkim të gjerdanit. Po kështu në jetën reale, vijnë, Pipi Çorapegjata, Tarzani dhe Sherlock Holms. Të gjithë bëhen bashkë për të ndihmuar Deisyn, por duhet të kenë shumë kujdes sepse ata nuk duhet të shihen nga sytë e njerëzve. Shfaqja shoqërohet nga këngë dhe numra koreografik të kënduara dhe kërcyer nga personazhet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 07:26

Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" bën me dije se shfaqja teatrore “Magjia e Jozef  Bider” me regji nga Milto Kutali dhe aktorin Arben Derhemi do të jetë për publikun deri të

Postuar: 24/05/2019 - 07:25

Koncerti simfonik nga "Peizazhet Muzikore" me veprën muzikore të Dmitri Shostakovich er

Postuar: 24/05/2019 - 07:23

Veprimtaria “Ndalohet të mos prekësh” bëri që grupi i dytë i fëmijëve me probleme shi

Postuar: 24/05/2019 - 07:22

Ministria e Kulturës në politikat e saj për librin ka çelur për disa vite fondin për krijimtarinë

Postuar: 23/05/2019 - 07:36

Në Muzeun Kombëtar Ikonografik “Onufri” Berat, prezantohet sot sistemi dixhital i aud

Postuar: 23/05/2019 - 07:35

“I humburi” titullohet filmi me skenar nga Tonin Çekliqi dhe regji nga Bruno Shllaku

Postuar: 23/05/2019 - 07:34

Artistët shprehen se ndryshimet në ligjin e artit janë të rëndësishme për të përmirësuar situatën