BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Kultura

“My mother is a cosmonaut”, xhirime pranë “Qendrës për Kërkime Hapësinore” në Francë

“My mother is a cosmonaut”, xhirime pranë “Qendrës

Projekti filmik “My mother is a cosmonaut” me regji të Andi Delianës bashkëpunim me "Centre des Études Spatiales" në Francë ( CNES), ku regjisori zhvilloi një takim me drejtorin e CNES ( Qendra hapsinore ne Toulouse), do të evokojë disa momente historike në ngjarjet e ekranizuara ku një mision hapësinor shqiptar i gënjeshtërt bëhet shkas për një intrigë midis funksionarësh të regjimit komunist në grahmat e fundit. Qendra Kombëtare e Kinematografisë bën me dije se xhirimet do të përfshijnë dhe skena nga CNES (Qendra për Kërkime Hapësinore) sipas marrëveshjes midis produksionit francez dhe institucionit në fjalë. ““Misioni” ( aka “My mother is a cosmonaut” është një bashkëprodhim i Red Helicopter Films, Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, Agjencisë së Filmit të Maqedonisë së Veriut, Dream Factory (Macedonia), Aviva Film (Francë), NYPS ( USA) dhe “Euroimage””, thuhet në njoftimin e Qendrës Kombëtare të Kinematografisë për këtë projekt filmi. Ngjarjet në filmin“My mother is a Cosmonaut”, me regji nga Andi Deliana vendosen në Shqipërinë dhe Francën e viteve ‘80. Më herët për filmin e tij regjisori Andi Deliana ka shprehur se drama e filmit mbështetet me metaforën e një jete të shkuar nën gënjeshtër, ku ëndrrat marrin më shumë rëndësi se sa realiteti. “Kalimi i perdes se padukshme, që ndan jetët e qytetarëve të Europës Lindore me ata të Perëndimit merr një rëndësi të veçantë, i krahasueshëm në veçantinë e vet me atë çka provon një kozmonaut që shkëputet nga toka”, thotë me stë tjerave regjisori Adi Deliana për këtë projekt filmik. Në rolet e filmit me regji nga Abndi Delaiana janë aktorë të njohur, mes tyre Arben Bajraktaraj, Ndriçim Xhepa, Lia Sanchez Baltodano (Spanjë), Luis Lombardi (USA), Gent Bejko, Ardian Cerga, Klodian Hoxha e të tjerë, ku xhirimet do të jenë në Tiranë, USA dhe Francë.